Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak ARiMR obliczy dopłaty do nawozów? PRZYKŁADY

Dorota Kolasińska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Jak ARiMR obliczy dopłaty do nawozów? PRZYKŁADY
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 25.04.2022r.

25 kwietnia rozpoczął się nabór wniosków na dopłaty do nawozów. Wielu rolników zastanawia się, jak urzędnicy wyliczą należne dotacje. Przedstawiamy więc algorytm i przykłady obliczania pomocy przez ARiMR.

Nabór wniosków na dopłaty do nawozów ruszył 25 kwietnia. Ale wielu rolników nadal nie wie, ile pieniędzy zwróci im ARiMR. Będą to wyliczać sami urzędnicy na podstawie dokumentów złożonych przez rolnika, czyli na podstawie wniosku i faktur zakupów nawozów w 2021 i 2022 roku.

Dopłaty do nawozów: ARiMR prezentuje algorytm wyliczania pomocy

Podczas webinaru zorganizowanego 25 kwietnia, ARiMR zaprezentowała algorytm, według którego będą wyliczone dopłaty do nawozów. Urzędnicy podali też przykłady obliczania tej pomocy. 

O pomoc będzie się ubiegać nawet 1,2 mln rolników.  Podstawowym warunkiem ubiegania się o pomoc jest konieczność wcześniejszego złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe.

ARiMR apeluje, by rolnicy składali wnioski o dopłaty jak najszybciej. 

- Nasza ogromna prośba do państwa, żeby te wnioski spływały do nas jak najszybciej, ponieważ ten współczynnik będzie mógł zostać ustalony dopiero po wpłynięciu wszystkich wniosków i ich zweryfikowaniu przez pracowników Agencji. Oczywiście im szybciej te wnioski będą spływały, tym szybciej będziemy w stanie wypłacić państwu środki – mówiła podczas webinarium Joanna Helman, dyrektor Departamentu Wsparcia Krajowego.

r e k l a m a

Jak ARiMR wyliczy rolnikowi dopłaty do nawozów? PRZYKŁADY

Poniżej prezentujemy algorytm i przykłady wyliczeń kwot dopłat do nawozów zaprezentowane przez ARiMR.Przykład 1: rolnik złożył wniosek o dopłaty do nawozów na 200 ha zbóż i 30 ha łąk. Z wyliczeń ARiMR wynika, że na tę powierzchnię otrzyma łącznie 25 tys. zł dopłaty.

r e k l a m a

Przykład 2: rolnik złożył wniosek o dopłaty do nawozów na 20 ha zbóż i 40 ha łąk. Z wyliczeń ARiMR wynika, że na tę powierzchnię otrzyma łącznie 10 tys. zł dopłaty.


Przykład 3: rolnik złożył wniosek o dopłaty do nawozów na 60 ha zbóż i 40 ha łąk. Z wyliczeń ARiMR wynika, że na tę powierzchnię otrzyma łącznie 20 tys. zł dopłaty.

Dorota Kolasińska, fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a