Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak oszczędzić w gospodarstwie? LED-y w oborze i biogazownia

Jak oszczędzić w gospodarstwie? LED-y w oborze i biogazownia
Polskie mleko Porady
Data publikacji 11.05.2020r.

Adrian Kałkus z Olszowca przygodę z rolnictwem zaczynał w wieku 20 lat od kilku hektarów. Po 10 latach zarządza gospodarstwem wyspecjalizowanym w produkcji mleka. Stado liczy ok. 300 sztuk bydła rasy hf, w tym 150 krów dojnych.

Dzięki wsparciu z PROW powstała nowa obora

Usamodzielniłem się, gdy otrzymałem od rodziców 4 ha. Odkąd pamiętam, pomagałem im w pracy, „od zawsze” lubiłem zajmować się zwierzętami – wspomina pan Adrian, który w 2010 r. skorzystał z programu „Młody Rolnik”. – Wsparcie przeznaczyłem na zakup gruntów. Później skorzystałem z PROW i wtedy pojawił się pomysł, aby przeznaczyć te fundusze na wybudowanie nowej obory – opisuje początki samodzielnego gospodarowania.

r e k l a m a

Od początku wspiera go narzeczona Małgorzata Bartnik. – W przyszłym roku planujemy ślub, a naszą przyszłość wiążemy z wsią i produkcją rolną – mówi.


LEDY w oborze

W 2013 r. w Olszowcu została otwarta, w pełni zautomatyzowana obora wolnostanowiskowa w systemie bezściółkowym, korzystająca z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. – Oglądaliśmy w innych gospodarstwach, jak sprawdzają się w praktyce różne systemy i rozwiązania – dodaje pani Małgorzata.

Te przygotowania zaowocowały przemyślanym projektem, który sprawdza się w praktyce. Dój odbywa się całą dobę w dwóch robotach Lely Astronaut A4. Średnia roczna wydajność wynosi 9,5-10 tys. kg mleka. Szczelinowa posadzka korytarzy gnojowych w oborze czyszczona jest za pomocą robota Discovery, natomiast paszę podgarnia robot Juno. Krowy mają również dostęp do czochradeł automatycznych Luna. Zwierzęta są monitorowane przez cztery kamery. W każdej chwili, praktycznie z każdego zakątka świata, dzięki komputerowej bazie danych możliwe jest zdalne zarządzanie stadem. Oznacza to możliwość pozyskiwania informacji o stanie zwierząt, a w razie konieczności możliwość interwencji. – Łączenie się z głównym komputerem w oborze zbierającym wszystkie dane i raporty dotyczące stada odbywa się poprzez aplikację – wyjaśnia nasz rozmówca.

r e k l a m a


  • Gospodarstwo Adriana Kałkusa położone jest we wsi Olszowiec w gm. Bychawa. Jego powierzchnia wynosi 130 ha (z czego 100 ha stanowi własność, reszta dzierżawy). Przeważają (130 ha) uprawy z myślą o paszy dla bydła. To m.in. kukurydza na kiszonkę oraz użytki zielone z przewagą lucerny. W gospodarstwie prowadzona jest również uprawa buraków cukrowych i zbóż, głównie jakościowej pszenicy konsumpcyjnej i jęczmienia paszowego. Rolnicy są dostawcami Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie.
Obora została zaprojektowana tak, by komfort zwierząt był na jak najwyższym poziomie. W ub. roku w tym właśnie celu, a także w celu uzyskania oszczędności energii, zamontowano w niej system oświetlenia LED. Wcześniej oświetlenie w oborze zapewniało 40 świetlówek, które zastąpiło 13 lamp ledowych. Nowy system pozwala uzyskać znaczne oszczędności w zużyciu energii m.in dzięki zastosowaniu czujnika zmierzchu. Pozwala on na automatyczne dostosowywanie optymalnego dla krów natężenia światła, co jest szczególnie istotne zimą. Wpływa to pozytywnie na zdrowotność zwierząt, użytkowość mleczną i rozpłodową. Przy odpowiedniej ilości światła krowy szybciej się zacielają, co powoduje skrócenie okresu międzywycieleniowego. Zwiększa się również ilość pobranej paszy.

Co ważne, w lepszych warunkach oświetleniowych szybciej można rozpoznać ewentualne problemy w stadzie. Łatwiej zidentyfikować krowy wymagające dodatkowej uwagi bądź opieki weterynaryjnej – wyjaśnia Adrian Kałkus.

Innowacyjne rozwiązania

Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesny park maszynowy, który jest stale modernizowany, kupowane są nowe maszyny za pozyskiwane środki unijne. Ostatni sezon był pierwszym, w którym na polach gospodarstwa pracował kombajn zbożowy Claas Tucano 440. – W tym roku planujemy dokupić przystawkę do kukurydzy, by w pełni wykorzystywać jego możliwości – mówi pan Adrian.

Dwa ciągniki marki John Deere wyposażone są w system GPS, który umożliwia tworzenie precyzyjnych map polowych, określanie odległości oraz precyzyjny siew, co wpływa na oszczędność czasu oraz redukcję zużywanego paliwa – mówi rolnik.


Jesienią ub. roku został oddany do użytku magazyn paszowy z mieszalnią pasz, a także zakupiony dwuślimakowy wóz paszowy Kuhn. W najbliższych planach jest jeszcze modernizacja obory oraz uruchomienie gospodarstwa agroturystycznego. – To będzie moja działka – mówi pani Małgorzata.

Bardzo interesującym przedsięwzięciem, będącym obecnie na etapie wdrażania jest biogazownia.

Wpisując się w trend rozwoju energetyki odnawialnej gospodarstwo uczestniczy w pilotażowym projekcie instalacji biogazowni. Będzie ona wykorzystywać biomasę rolniczą i bioodpady do wytworzenia gazu.

Liczne korzyści z biogazowni

Dzięki utylizacji pozostałości i odpadów inwestycja ta ma za zadanie zmniejszyć koszty produkcji oraz przyczynić się do rozwoju gospodarstwa, a także do ochrony środowiska naturalnego.

Obok obory został już umieszczony zbiornik na poferment, lada dzień powinien ruszyć proces budowy biogazowni. Uzyskiwany w niej metan będzie gromadzony w dwóch zbiornikach po 120 m3.


Tu bedzie biogazownia
  • Tu będzie biogazownia
Adrian Kałkus jest zdobywcą tytułu wicemistrza krajowego konkursu Agroliga. Mimo nawału pracy w gospodarstwie, potrafi wygospodarować czas na działalność na rzecz lokalnej społeczności, został wybrany sołtysem wsi Olszowiec.

Krzysztof Janisławski
Zdjęcia: Krzysztof Janisławski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a