Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jaki był 2020 rok dla OSM Końskie?

Paweł Kuroczycki
Kategoria: Polskie mleko
Jaki był 2020 rok dla OSM Końskie?
Polskie mleko Spółdzielnia mleczarska
Data publikacji 11.07.2021r.

„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy, polski my naród polski ród, Królewski szczep Piastowy” – słowami „Roty”, Marii Konopnickiej rozpoczęło się Walne Zebranie Przedstawicieli Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich. – „Bronić będziemy ducha, Aż się rozpadnie w proch i pył Krzyżacka zawierucha, Twierdzą nam będzie każdy próg, Tak nam dopomóż Bóg!”

Podsumowanie działalności OSM Końskie w 2020 roku

Celem naszego zebrania jest podsumowanie działalności w minionym roku i wyznaczenie celów na kolejne –  rozpoczął Tadeusz Fijałkowski, przewodniczący rady nadzorczej.

r e k l a m a

W Walnym uczestniczył Stanisław Stanik, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej oraz Jerzy Pośpiech, dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Delegaci sprawnie wybrali prezydium zebrania, do którego weszli: Jan Wilk (przewodniczący zebrania), Renata Kałużna (zastępca przewodniczącego), asesorowie: Marian Stępniak i Krzysztof Solarek. Funkcję sekretarza objął Stanisław Palus.

r e k l a m a

Delegaci po jego odczytaniu uchwalili regulamin obrad oraz wybrali komisję uchwał i wniosków w składzie: Mirosław Kiepas, Mirosław Gawryś i Jacek Pawelec. Do komisji skrutacyjnej weszli Wojciech Woźniak, Wiesław Popiel, Marek Kapka, Stanisław Barul i Adam Wisznik.

Korzyść dla spółdzielni

Do wygłoszenia sprawozdania zarządu spółdzielni przystąpił jej prezes Wiesław Stępień, który powitał rolników i przedstawicieli załogi.

Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie przyniesie korzyść spółdzielni, rolnikom i pracownikom – rozpoczął Wiesław Stępień. – Pamiętamy rok miniony, kiedy nasze spotkanie miało inny charakter spowodowany obostrzeniami. Zżyliśmy się z pandemią, ale jestem przekonany, że odciśnie ona piętno na Polsce i na świecie na długie lata. Codziennością stał się wzrost kosztów funkcjonowania firm spowodowany większą zachorowalnością. Niektóre branże – restauracyjna i hotelarska, które są odbiorcami naszych produktów – przestały funkcjonować.

Jak zaznaczył prezes Stępień, jednocześnie pojawiają się nowe zagrożenia – znaczący wzrost kosztów funkcjonowania, nowe obciążenia dla firm, wprowadzane są ukryte podatki, rośnie płaca minimalna.

Wszyscy obserwujemy tworzącą się nową jakość w naszym świecie – stwierdził Wiesław Stępień. – Jeśli chodzi o mleczarstwo i dotyczące jego prognozy, to nie chciałbym się wypowiadać. W TPR nr 26 czytaliśmy wstępniak „Wolni od krów” – mam jednak nadzieję, że do tego o czym tam czytaliśmy nie dojdzie i mleko nie zostanie wyparte z naszego modelu konsumpcji.

Prezes OSM Końskie wspominając o rosnących płacach podkreślił, że średni dochód brutto w 2020 roku wynosił na umowie o pracę 42,5 tys. zł rocznie, a w koneckiej spółdzielni to 42,7 tys. zł.

Mamy to szczęście, że zdecydowana część ludzi zorganizowanych w związkach w naszej spółdzielni jest jej przyjazna. Oczywiście to zrozumiałe, że pracownicy zawsze mają jakieś roszczenia, ale dogadujemy się – podkreślił Stępień.

Za prezydialnym stołem zasiadło siedem osób

  • Za prezydialnym stołem zasiadło siedem osób

Wiesław Stępień, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich

  • Wiesław Stępień, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich


Dodał, że rejon działania spółdzielni nie zmienia się, nadal jest bardzo duży – skup prowadzony jest w 76 gminach na terenie 3 województw. Dominuje odbiór bezpośredni ze zbiorników.

Apeluję do wszystkich, którzy mają większe ilości mleka, aby w pełni przygotowali się do odbioru co drugi dzień – mówił Stępień. – Nasze koszty skupu są pięciokrotnie wyższe niż np. na Podlasiu.

Na koniec roku w OSM Końskie funkcjonowało 39 stacji schładzania, na koniec br. powinno ich zostać około 15.

Spółdzielnia udziela z Funduszu Wzajemnej Pomocy bardzo korzystnych kredytów na zakup wyposażenia do schładzania mleka – podkreślił Stępień.

W 2019 r. takich kredytów udzielono na ponad 2 mln zł, w ub.r. był to 1 mln zł.

W 2020 r. spółdzielnia przerobiła 82 mln l mleka, a skup wyniósł 79 mln litrów. Prezes Stępień podkreślił także, że w rejonie działania spółdzielni pojawił się prywatny podmiot, który nie jest obciążony kosztami przetwórstwa i w czasach koniunktury może za mleko zapłacić lepiej, lecz kiedy ceny spadają, mleka od rolnika odebrać nie musi.


Najwyższy tłuszcz w historii

Surowiec do OSM Końskie w 2020 r. dostarczało 1439 rolników. Całość skupionego mleka była w klasie ekstra. Tłuszcz utrzymał się na poziomie najwyższym w historii – 4,1%, a białko 3,24%.

Jeśli chodzi o część skupową to chciałbym wspomnieć, że kiedyś byliśmy pionierami, np. w inseminacji. Już kilka lat temu doszliśmy do wniosku, aby dopłacać do kosztów oceny użytkowej bydła i kontynuujemy to – mówił prezes Stępień. – Kwota refundacji z tego tytułu wyniosła 150 tys. zł.

Spółdzielnia nadal dystrybuuje środki higieny, pomaga w zaopatrzeniu w pasze, rozprowadza nasiona kukurydzy.

Wśród dostawców rozprowadzamy artykuły mleczarskie i mamy pod tym względem tendencję wzrostową. Najlepiej wśród naszych dostawców sprzedaje się masło. Spółdzielnia współpracuje z redakcją TPR, który porusza bardzo wiele ciekawych zagadnień związanych z krajowym i światowym mleczarstwem.

Wspominałem o handlarzach mleka, my również staramy się wejść na ten rynek i część mleka sprzedajemy hurtowo w beczkach. Mam nadzieję, że ten rynek po pandemii się zmieni i zwiększy się popyt na inne produkty. Niektóre firmy wycofują się ze skupu mleka i kupują surowiec u nas – dodał prezes Stępień.

OSM Końskie wyprodukowała 4100 t mleka w proszku, w 2019 r. było to 3800 t. Wiesław Stępień zaznaczył, że dziś duże firmy inwestują w proszkownie, bo proszek można przechować i kiedy jego cena rośnie dobrze na nim zarobić.

Trzeba być bogatym, bo w przechowalnictwo trzeba zainwestować duże pieniądze, żeby następnie dobrze produkt sprzedać – podkreślał Wiesław Stępień.

Produkty z koneckiej spółdzielni znajdują nabywców głównie w centralnej i południowej części kraju poprzez duże polskie i zagraniczne sieci handlowe.

Prezes Stępień zapewnił, że wszystkie transakcje proszkiem mlecznym są ubezpieczone, więc z tego powodu nie ma żadnych niezapłaconych należności.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a