Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kiedy oddzielieć cielę od krowy?

Kiedy oddzielieć cielę od krowy?
Polskie mleko Cielęta
Data publikacji 24.08.2020r.

Oddzielanie cielęcia od krowy w zaledwie kilka godzin po urodzeniu, to powszechna praktyka w stadach bydła mlecznego. Okazuje się jednak, że może mieć ona długoterminowy wpływ na zachowania społeczne, gdy cielę już dorośnie.

Kontakt z matką w pierwszych dniach życia jest ważny dla cielęcia i jego późniejszych zachowań społecznych

Badania wykazały bowiem, że wczesne środowisko społeczne wpływa na zachowanie, reakcję na stres i zdolność radzenia sobie z różnymi wyzwaniami u różnych gatunków zwierząt. Prof. Susanne Waiblinger  Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu, w prowadzonych badaniach wykazała, że wychowanie cielęcia w kontakcie z matką prowadzi u dorosłych już osobników do wyższych kompetencji społecznych. Zespół naukowy prof. Waiblinger zbadał również wpływ różnych metod odchowu cieląt na zachowanie dorosłych zwierząt.

r e k l a m a

Zazwyczaj po oddzieleniu cieląt od matek,  hodowcy odpajają je mlekiem pełnym lub preparatem mlekozastępczym, a  cielęta i krowy nie są w stanie nawiązać wzajemnych relacji. Po kilku tygodniach przebywania w indywidualnym kojcu młode zwierzęta przenoszone są zwykle do kojców grupowych.

Jak strategie odchowu wpływają na cielęta?

Naukowcy z wiedeńskiego uniwersytetu zdecydowali o przebadaniu łącznie 26 krów. Jedenaście zwierząt zostało oddzielonych od matek bezpośrednio po urodzeniu, a przed przeniesieniem ich do kojca grupowego odpajanych mlekiem z automatycznej stacji. Pozostałych 15 cieląt pozostawiono z matkami w kojcu porodowym przez pierwsze 5 dni i w tym czasie udało się nawiązać więź pomiędzy matką i cielęciem. Następnie cielęta te przeniesiono do kojca grupowego, ale nadal miały one kontakt z matkami. Dziewięć z tych cieląt miało dostęp do swoich matek dwa razy dziennie, podczas gdy pozostałych sześć mogło przez cały czas poruszać się między grupą cieląt, a stadem krów. Gdy zwierzęta dorosły, naukowcy przeprowadzili różne testy, aby określić, czy różne strategie odchowu mają długoterminowy wpływ na zachowanie zwierząt w sytuacjach stresowych.
Zgodnie z oczekiwaniami, wszystkie zwierzęta, niezależnie od tego, czy były utrzymywane po urodzeniu z matkami, czy bez nich, wytwarzały wyższe poziomy hormonu stresu – kortyzolu, kiedy były izolowane od stada. Bydło, które dorastało z matkami, wykazywało najwyższy poziom kortyzolu podczas izolacji, ale tętno mierzone u tych zwierząt było najniższe. Zasadniczo, zwierzęta różnie reagują na sytuacje stresowe.  Niektóre reagują zwiększonym tętnem, inne wytwarzają kortyzol. Jak twierdzi prof. Waiblinger, jest możliwe, że różne zabiegi hodowlane skutkują różnymi typami reakcji na stres.

r e k l a m a

Różnice można było również zauważyć w zachowaniu zwierząt. Cielęta wychowywane z matkami, szczególnie te, które miały stały kontakt ze stadem i matką, były bardziej aktywne w okresie izolacji. Poruszały się w boksach porodowych i bardziej aktywnie badały otoczenie niż cielęta hodowane bez matki.

Może to wskazywać na wyższy poziom motywacji do ponownego dołączenia do stada i bardziej aktywny sposób radzenia sobie z wyzwaniem związanym z izolacją, pokazując, że zwierzęta te mogą być bardziej towarzyskie jako dorosłe ze względu na ich wzbogacone wychowanie.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
 

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a