Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Średnia wydajność mleczna od krowy to 12750 kg mleka. Co stoi za sukcesem rolników z Izabelina?

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Średnia wydajność mleczna od krowy to 12750 kg mleka. Co stoi za sukcesem rolników z Izabelina?
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 13.06.2022r.

W swoim gospodarstwie utrzymują 212 krów mlecznych o średniej wydajności 12 750 kg mleka, co pozwala na sprzedaż 2 milionów litrów mleka rocznie. Mało tego. Ta prawdziwie rodzinna, mleczna farma Teresy i Mariusza Smolarków z Izabelina – bo o nich piszemy – od lat doskonale zarządzana i rozwijana w sprinterskim wręcz tempie, stała się dziś symbolem przedsiębiorczości i gospodarności w polskim rolnictwie, zdobywając tytuł Mistrza Krajowego AgroLigi 2021 roku, w kategorii Rolnictwo.

Mistrzowie Krajowi AgroLigi 2021 z OSM Łowicz

Wieś Izabelin to od wielu lat mleczne zagłębie konińskiego rejonu skupowego Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu. Jak zgodnie i skromnie zarazem podkreślili państwo Smolarkowie, tu niemal każde gospodarstwo prezentuje wysoki poziom hodowlany i produkcyjny.

Nasi synowie zawsze krok przed nami

r e k l a m a

Tym jednym, ale jakże znaczącym zdaniem – dumni rodzice podkreślili, że nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie synowie: Mateusz i Norbert oraz studentka – córka Natalia, pomagająca w oborze w każdej, wolnej od zajęć chwili. Dorośli już synowie po prostu połknęli mlecznego bakcyla i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w prowadzeniu gospodarstwa. A że przywilejem młodych jest fascynacja innowacyjnymi rozwiązaniami – jak miałam okazję się przekonać – skutecznie namawiają na nie rodziców.

Cofnijmy się jednak do roku 2018 kiedy to – właśnie z myślą o następnym pokoleniu – Teresa i Mariusz Smolarkowie zdecydowali się wybudować drugą oborę. Jej projekt był bardzo precyzyjnie przemyślany i dostosowany do warunków siedliska.

Nowo wybudowana wówczas obora połączona została ze starszym obiektem łącznikiem, w którym znajduje się dojarnia z halą udojową rybia ość 2 x 8 stanowisk. Swobodny do niej dostęp mają zarówno krowy ze starszej, jak i nowej obory. W obu oborach krowy utrzymywane są w systemie rusztowym i odpoczywają na wygodnych legowiskach, wyłożonych gumowymi materacami, które dodatkowo wyściełane są trocinami w celu lepszego osuszania samego legowiska, jak i racic. W trosce o jak najwyższy komfort krów, w nowej oborze zwiększone zostały wymiary legowisk. Podwójne są o 30 cm dłuższe i mają 4,5 m długości, pojedyncze 2,90 x 1,20 m.

W wybudowanej w 2018 roku oborze, o wymiarach 33 x 19 m – podobnie jak w starszej – zastosowano rusztowy system utrzymania 

  • W wybudowanej w 2018 roku oborze, o wymiarach 33 x 19 m – podobnie jak w starszej – zastosowano rusztowy system utrzymania

Przy drabinie paszowej cielętnika zainstalowana jest specjalna nadstawka, na której umieszcza się wiaderka ze smoczkiem
  • Przy drabinie paszowej cielętnika zainstalowana jest specjalna nadstawka, na której umieszcza się wiaderka ze smoczkiem

Stół paszowy zaplanowano przy jednej ze ścian podłużnych, a na całej jego długości zamontowano drabiny zatrzaskowe z systemem podzielnym, które umożliwiają unieruchomienie konkretnej krowy np. do przeprowadzenia inseminacji. W trosce o maksymalne zminimalizowanie stresu cieplnego w okresie letnim, w obiekcie zamontowane zostały wentylatory oraz samodzielnie wykonane zraszacze, w których z jednej dyszy strumień wody rozchodzi się na szerokość około 2 m.

Co nieco o stadzie

System utrzymania i żywienia krów pozwala tutaj na użytkowanie krowy średnio przez 3,3 laktacji. Okres międzywycieleniowy wynosi 380 dni, a średni dzień laktacji –165. Brakowanie w stadzie nie przekracza 25%, a największą jego przyczyną – bo aż 75% – stanowią kończyny, 15% płodność, a pozostałe to wypadki losowe.

W pracy hodowlanej hodowcy preferują genetykę amerykańską, która – jak twierdzą – zmniejsza już kaliber krów, z jednoczesnym zapewnieniem potężnego potencjału produkcyjnego. W stadzie laktacyjnym nie ma już – jak było to wcześniej – podziału na grupy żywieniowe. Wszystkie sztuki otrzymują jeden TMR zbilansowany na produkcję 45 litrów mleka.

I nie mamy problemów z zatuczaniem się sztuk, a to za sprawą dobrego rozrodu. Krótki okres międzywycieleniowy sprawia, że krowy po prostu nie mają czasu, by się zatuczyć – poinformował Norbert Smolarek. – W systemie żywienia TMR zdecydowanie lepiej radzą sobie również pierwiastki, gdyż ograniczona została hierarchia w stadzie, a długi stół paszowy sprawia, że wszystkie krowy mogą jeść jednocześnie – dodał pan Mariusz.

Stado monitoruje CowManager

r e k l a m a

Za namową synów, państwo Smolarkowie zdecydowali się na zainstalowanie w oborze zaawansowanego technologicznie systemu monitorowania zdrowia i żywienia krów mlecznych CowManager, który np. wykrywa ruję nie tylko na podstawie aktywności ruchowej zwierząt, ale również na podstawie monitorowania przeżuwania, czasu pobierania paszy, odpoczynku oraz pomiaru temperatury w uchu. Bo to właśnie w uchu zakładane są specjalne kolczyki będące podstawowym elementem całego systemu.

Taksówka mleczna wraz ze specjalnym wózkiem na wiadra do odpajania, to doskonałe rozwiązanie oszczędzające czas i ciężką fizyczną pracę

  • Taksówka mleczna wraz ze specjalnym wózkiem na wiadra do odpajania, to doskonałe rozwiązanie oszczędzające czas i ciężką fizyczną pracę

Do nowego cielętnika przenoszone są cielęta po 4-tygodniowym odchowie w indywidualnych, mobilnych kojcach
  • Do nowego cielętnika przenoszone są cielęta po 4-tygodniowym odchowie w indywidualnych, mobilnych kojcach

System działa od dwóch lat, a od 1,5 roku rozród naszego stada odbywa się wyłącznie w oparciu o ruje naturalne. Praktycznie całkowicie zrezygnowaliśmy już z zabiegów hormonalnej synchronizacji rui – poinformował Mateusz Smolarek, dodając, iż obecnie, podczas badania USG przynajmniej 80% krów jest cielnych. Nie oznacza to oczywiście, że nasze krowy doskonale się zacielają. System po prostu bardzo skutecznie wykrywa ponowne ruje.

Obecnie na skuteczne zacielenie zużywamy średnio 2 porcje i w tej kwestii uzyskaliśmy znaczną poprawę, a więc i realne korzyści, bowiem każdy, niecielny dzień krowy generuje koszty – stwierdził Mateusz Smolarek.

Cielętnik jak... marzenie

Jedną z ostatnich i – jakże wyczekiwaną inwestycją – jest nowoczesny cielętnik o wymiarach 30 x 17 m. Centralny korytarz paszowy dzieli budynek na dwie analogiczne części. Po jednej stronie zaplanowano kojce (na słomie) dla poszczególnych grup wiekowych cieląt; po przeciwległej utrzymywane są cielęta starsze, które przebywają na posadzce szczelinowej wyłożonej gumową matą, zwiększającą komfort podczas leżenia i poruszania się.

Do nowego obiektu cielęta przenoszone są po 4-tygodniowym odchowie w specjalistycznych mobilnych, indywidualnych kojcach. Kiedy dwa lata temu gościłam z wizytą u państwa Smolarków, nowy cielętnik był dopiero w planach, a oseski po odpojeniu siarą trafiały wówczas do budek zewnętrznych, wykonanych z pojemników typu Mauzer. Jak widać, komfortowy i – co ważne – zdrowy odchów cieląt – od planu do realizacji nie zajął hodowcom dużo czasu. Bo tutaj chcieć to móc. Uzupełnieniem nowoczesnego odchowu cieląt jest wykorzystanie taksówki mlecznej, która zdecydowanie zmniejszyła pracochłonność odpajania cieląt.


Nowa przyczepa samozbierająca, tymczasowo przechowywana również w nowej hali namiotowej, to tylko jedna z wielu ostatnich inwestycji hodowców z Izabelina

  • Nowa przyczepa samozbierająca, tymczasowo przechowywana również w nowej hali namiotowej, to tylko jedna z wielu ostatnich inwestycji hodowców z Izabelina
Do licznych, zdobytych przez hodowców nagród i wyróżnień dołączyło kolejne – Mistrz Krajowy Agroligi 2021
  • Do licznych, zdobytych przez hodowców nagród i wyróżnień dołączyło kolejne – Mistrz Krajowy Agroligi 2021

Nowy cielętnik, bateria paneli fotowoltaicznych o mocy 50 kW, dwa nowe silosy na kiszonki o wymiarach 70 x 10 m i 70 x 6,5 m, hala namiotowa do przechowywania słomy, jeden z najnowocześniejszych wozów asenizacyjnych do gnojowicy, przyczepa samozbierająca, zaawansowany technologicznie opryskiwacz z GPS – to jedne z ostatnio zrealizowanych inwestycji w mlecznym gospodarstwie państwa Smolarków. Wydawałoby się więc, że wyposażone jest ono już kompleksowo, ale... Jak zgodnie przyznali Mateusz i Norbert Smolarkowie – kolejne inwestycje już są planowane i ukierunkowane na wprowadzenie do obory robotyzacji.

Bo kto nie idzie do przodu, ten zostaje w tyle – dodali na koniec młodzi hodowcy, którym, jak i rodzicom serdecznie gratulujemy sukcesu uzyskania tytułu Mistrza Krajowego AgroLigi.

Teresa i Mariusz Smolarkowie, wspólnie z synami Mateuszem, Norbertem i córką Natalią, prowadzą specjalistyczne gospodarstwo mleczne w Izabelinie (gmina Kramsk, powiat koniński).Rolnicy uprawiają (łącznie z dzierżawami) ponad 140 ha. Na 80 ha uprawiana jest kukurydza na kiszonkę, pozostały areał (za wyjątkiem 3 ha zbóż) zajmują użytki zielone. Hodowcy są dostawcami mleka Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, do której sprzedają obecnie 170 tys. litrów mleka miesięcznie.

  • Teresa i Mariusz Smolarkowie, wspólnie z synami Mateuszem, Norbertem i córką Natalią, prowadzą specjalistyczne gospodarstwo mleczne w Izabelinie (gmina Kramsk, powiat koniński).Rolnicy uprawiają (łącznie z dzierżawami) ponad 140 ha. Na 80 ha uprawiana jest kukurydza na kiszonkę, pozostały areał (za wyjątkiem 3 ha zbóż) zajmują użytki zielone. Hodowcy są dostawcami mleka Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, do której sprzedają obecnie 170 tys. litrów mleka miesięcznie.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 24/2022 na str. 44. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a