Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Żywienie krów mlecznych: bezpieczna energia z wysłodków

Żywienie krów mlecznych: bezpieczna energia z wysłodków
Polskie mleko Żywienie krów
Data publikacji 30.03.2021r.

Coraz częściej spotykam producentów mleka, którzy uprawiają kilkuhektarowe plantacje buraka cukrowego tylko ze względu na łatwy dostęp do smakowitej i energetycznej paszy, jaką są wysłodki buraczane odbierane z cukrowni w formie deputatu.

Wysłodki buraczane - dobra pasza energetyczna

W innych przypadkach, gdy nie jesteśmy plantatorami buraka cukrowego, może być ciężko z nabyciem wysłodków świeżych prasowanych do zakiszenia w pryzmie, silosie, rękawie lub balocie, a jeśli będą dostępne, to na pewno po stosunkowo wysokich cenach. Jak przyznaje Kordian Stanik, którego gospodarstwo opisujemy w innym artykule, na jego terenie ta pasza podrożała ponad dwukrotnie w stosunkowo niedługim czasie. Jednak z niej nie zrezygnuje, gdyż uważa ją za bardzo dobrą paszę energetyczną.

r e k l a m a

Jeszcze lepsze w efekcie podnoszenia energetyczności dawki mogą okazać się wysłodki suszone melasowane, ale te zawsze nie należały do tanich pasz, gdyż zawierają ok. 90% s.m., są łatwe w przechowywaniu i zadawaniu. Pod względem wartości pokarmowej najbardziej do kiszonki z kukurydzy zbliżone są wysłodki prasowane kiszone. Wysłodki suszone to już bardziej pasza treściwa niż objętościowa ze względu na wysoką koncentrację składników pokarmowych.

Energia z wysłodków buraczanych jest bezpieczna dla żwacza

r e k l a m a

Energia wysłodków buraczanych jest bezpieczna dla żwacza krowy i nie powoduje jego zakwaszenia tak jak skrobia, ponieważ pochodzi z pektyn oraz łatwo strawnego włókna. Tempo rozkładu tych składników w żwaczu jest wolniejsze niż skrobi, dlatego możliwe jest utrzymanie prawidłowego pH żwacza. Środowisko żwacza jest wtedy odpowiednie zarówno dla bakterii, jak i dla krowy. Nie ma ryzyka wystąpienia kwasicy, a ponadto krowa może pobierać więcej suchej masy, co pociąga za sobą większą wydajność mleczną. Przy ich odpowiednim stosowaniu zapobiegamy deficytowi energii, czyli także wystąpieniu ketozy.

Ile wysłodków na krowę?

Wysłodki prasowane – kiszone są bardzo smakowite. Dobrze bilansują się z kiszonką z traw, lucerny czy sianem. Zalecana dawka to do 20 kg na krowę dziennie, maksymalnie do 25 kg (ok. 5 kg suchej masy). Należy pamiętać, że nie powinno się ich stosować w żywieniu krów zasuszonych ze względu na wysoką zawartość wapnia, a u krów mlecznych wskazany jest dodatek mieszanki mineralno-witaminowej bogatej w fosfor. W miarę wzrostu ich udziału w dawce żywieniowej wyraźnie wzrasta koncentracja energii w paszy. Jak pokazują wyniki różnych doświadczeń, udział w dawce żywieniowej smakowitych wysłodków prasowanych może zwiększyć pobranie suchej masy pasz dzięki czemu osiąga się większą wydajność mleczną.

Wysłodki suszone i melasowane są bardzo wartościową paszą energetyczną dla przeżuwaczy. Krowy najlepiej wykorzystają składniki pokarmowe tej paszy podczas szczytu i pełni laktacji. Można wtedy, oczywiście po właściwym zbilansowaniu z innymi komponentami, zadawać zwierzętom od 2 do 6 kg tej paszy.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a