Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Agrochem po 7 dniach znów podniósł ceny nawozów. "Sprzedałem ciągnik, by kupić polifoskę"

Agrochem po 7 dniach znów podniósł ceny nawozów. "Sprzedałem ciągnik, by kupić polifoskę"
Rynki rolne
Data publikacji 31.03.2022r.

Agrochem Puławy, dystrybutor Grupy Azoty, po kilku dniach od publikacji poprzedniego cennika znów podniósł ceny nawozów wieloskładnikowych. Podwyżki zwalają z nóg. - Musiałem sprzedać jeden ze swoich ciągników, by kupić nawozy - żali nam się rolnik z Mazowsza.

Agrochem Puławy, autoryzowany dystrybutor Grupy Azoty opublikował kolejny w tym miesiącu nowy cennik na nawozy wieloskładnikowe. Obowiązuje on od 29 marca. Oczywiście w porównaniu do poprzedniego cennika zamieszczonego kilka dni temu - 22 marca - wszystkie nawozy zdrożały. O aktualnym cenniku na nawozy azotowe pisaliśmy TUTAJ

r e k l a m a

Rolnik: sprzedałem ciągnik, by mieć na nawozy

Te nieustanne podwyżki załamują rolników. Większości z nich nie stać na kupno w nawozów w tak drastycznie wysokich cenach. Kupują więc absolutne minimum, licząc się z dużo niższymi plonami.

- Ja musiałem sprzedać jeden ze swoich ciągników, by kupić nawozy, m.in. saletrę i polifoskę. A i tak nie starczyło na pełne dawki. Wiem, że w tym roku będę miał niższe plony, ale co mam zrobić? Nerkę jeszcze sprzedać? Rząd nic nie robi, by nam pomóc, chociaż to my musimy wyżywić naród i uchodźców. Miały być dopłaty i jak zwykle nic z tych obietnic nie jest realizowane - mówi nam jeden z rolników handlujących na podwarszawskich Broniszach.

r e k l a m a

Ceny nawozów wieloskładnikowych znów poszły w górę

Z nowego, czwartego w tym roku, cennika Agrochem Puławy wynika, że ceny wszystkich nawozów wieloskładnikowych poszły w górę od 22 marca, czyli od dnia publikacji cennika nr 3. Warto odnotować, że zestawieniu zabrakło popularnej Polifoski. O problemach z jej dostępnością, a także innych nawozów, rolnicy alarmują od kilku tygodni. 

 – Agrochem Puławy jest zachwalany przez ministra rolnictwa jako spółka skarbu państwa, która sprzedaje rolnikom tyle nawozów ile chcemy i na dodatek po najlepszych cenach. Okazuje się, że od kilku dni nie możemy kupić tam żadnych nawozów – mówi Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

Z kolei uważa, że publikowanie cen nawozów przez Agrochem i Anwil to działanie spekulacyjne, które wpływa na destabilizację na rynku nawozów.

Podwyżki cen nawozów wieloskładnikowych w Agrochem Puławy z dn. 29 marca w porównaniu do zestawienia z 22 marca:

  • AMOFOSKA® 4-16-18 - zdrożała o 200 zł (czyli o o 645 zł od 2 marca - data publikacji cennika nr 2 w 2022 roku)
  • AMOFOSKA® 4-10-22 CORN - zdrożała o 400 zł (czyli od 2 marca o 695 zł)
  • AMOFOSKA® 4-12-12 - zdrożała o 200 zł (czyli od 2 marca o 495 zł)
  • AMOFOSKA® 4-12-20 - zdrożała o 200 zł (czyli od 2 marca o 495 zł)
  • AMOFOSKA® 5-10-25 - zdrożała o 400 zł (czyli od 2 marca o 845 zł)
  • SUPER FOS DAR 40® - zdrożała o 350 zł (czyli od 2 marca o 845 zł)
  • HOLIST®agro PK 15-30 - zdrożała o 400 zł (czyli od 2 marca o 845 zł)
  • HOLIST®agro PK 16-28 - zdrożała o 400 zł (czyli od 2 marca o 845 zł)
  • FOSFARM® 4-10-15 - zdrożała o 200 zł (czyli od 2 marca o 465 zł)

Firma zaznacza, że zestawienie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej, a podane ceny to stawki całosamochodowe (24 tony). 

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a