Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy po nokaucie. Anwil wstrzymuje produkcję nawozów azotowych

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Rynki rolne
Rolnicy po nokaucie. Anwil wstrzymuje produkcję nawozów azotowych
Rynki rolne
Data publikacji 23.08.2022r.

Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna. Rano we wtorek gruchnęła wiadomość, że Grupa Azoty ogranicza produkcję nawozów azotowych. Teraz podobną decyzję podjął Anwil.

Drogi gaz w Europie przyczyną wstrzymania produkcji nawozów

We wtorek, 23 sierpnia 2022 roku, pojawiła się informacja, że ANWIL podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji nawozów. Powodem tak, jak w przypadku Grupy Azoty, jest gwałtowny w​zrost cen gazu ziemnego w Europie. Do tej pory ANWIL jako jedna z kilku firm utrzymywała ciągłość produkcji nawozów, tym samym zapewniając ich dostępność na rynku.

Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa, dzisiaj rano zapewniał, że na jesieni nawozów nie zabraknie. 

- Oczywiście wstrzymanie produkcji może budzić niepokój rolników, ale ja przypominam, że w tej chwili jeszcze na magazynach Grupy Azoty jest dużo więcej nawozów niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Więc spokojnie będzie można te nawozy nabywać. W tej chwili jest ich grubo ponad 100 tysięcy ton na magazynach. Są też nawozy u dilerów, którzy są sprzedawcami autoryzowanymi Grupy Azoty. Oczywiście na sezon jesienny wystarczy nawozów, ale musimy pamiętać o wiośnie. Mam nadzieję, że sytuacja z gazem po tych przeglądach technicznych się uspokoi – mówił minister. Więcej przeczytasz w artykuleKolejny cios w rolników! Grupa Azoty ogranicza produkcję nawozów.

Podobne decyzje o wstrzymaniu produkcji nawozów podjęły do tej pory takie europejskie spółki z branży chemicznej, jak: Yara, OCI, Nitrogenmuvek, czy Fertiberi.

r e k l a m a

Wzrost cen gazu ziemnego o 41 proc. w ciągu tygodnia

- To co się obecnie dzieje z gazem ziemnym to sytuacja wyjątkowa, nieprzewidywalna i całkowicie niezależna od spółki - uzasadnia swoją decyzję ANWIL. 

W ciągu tygodnia ceny gazu wzrosły one aż o 41%. W dniu 15 sierpnia 2022 roku stawka za 1 MWh wynosiła 200,4 eur, dziś już 282,8 eur/MWh. Ogółem od 24 lutego, czyli od dnia wybuchu wojny w Ukrainie cena wzrosła aż o 218%, z 88,9 eur/MWh.

ANWIL wykorzysta przestój na remont

Spółka informuje, że na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców. Kiedy tylko sytuacja na rynku się ustabilizuje, produkcja nawozów zostanie wznowiona. A dotychczasowe zobowiązania kontraktowe dla klientów na rynku polskim zostały zrealizowane.

Przedstawiciele spółki podają, że w trakcie przestoju produkcji ANWIL będzie realizował prace remontowe i inwestycyjne.

 

Oprac. nmm

fot. Sierszeńska

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a