StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy po nokaucie. Anwil wstrzymuje produkcję nawozów azotowych

23.08.2022., 17:08h
Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna. Rano we wtorek gruchnęła wiadomość, że Grupa Azoty ogranicza produkcję nawozów azotowych. Teraz podobną decyzję podjął Anwil.

Drogi gaz w Europie przyczyną wstrzymania produkcji nawozów

We wtorek, 23 sierpnia 2022 roku, pojawiła się informacja, że ANWIL podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji nawozów. Powodem tak, jak w przypadku Grupy Azoty, jest gwałtowny w​zrost cen gazu ziemnego w Europie. Do tej pory ANWIL jako jedna z kilku firm utrzymywała ciągłość produkcji nawozów, tym samym zapewniając ich dostępność na rynku.

Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa, dzisiaj rano zapewniał, że na jesieni nawozów nie zabraknie. 

- Oczywiście wstrzymanie produkcji może budzić niepokój rolników, ale ja przypominam, że w tej chwili jeszcze na magazynach Grupy Azoty jest dużo więcej nawozów niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Więc spokojnie będzie można te nawozy nabywać. W tej chwili jest ich grubo ponad 100 tysięcy ton na magazynach. Są też nawozy u dilerów, którzy są sprzedawcami autoryzowanymi Grupy Azoty. Oczywiście na sezon jesienny wystarczy nawozów, ale musimy pamiętać o wiośnie. Mam nadzieję, że sytuacja z gazem po tych przeglądach technicznych się uspokoi – mówił minister. Więcej przeczytasz w artykuleKolejny cios w rolników! Grupa Azoty ogranicza produkcję nawozów.

Podobne decyzje o wstrzymaniu produkcji nawozów podjęły do tej pory takie europejskie spółki z branży chemicznej, jak: Yara, OCI, Nitrogenmuvek, czy Fertiberi.

Wzrost cen gazu ziemnego o 41 proc. w ciągu tygodnia

- To co się obecnie dzieje z gazem ziemnym to sytuacja wyjątkowa, nieprzewidywalna i całkowicie niezależna od spółki - uzasadnia swoją decyzję ANWIL. 

W ciągu tygodnia ceny gazu wzrosły one aż o 41%. W dniu 15 sierpnia 2022 roku stawka za 1 MWh wynosiła 200,4 eur, dziś już 282,8 eur/MWh. Ogółem od 24 lutego, czyli od dnia wybuchu wojny w Ukrainie cena wzrosła aż o 218%, z 88,9 eur/MWh.

ANWIL wykorzysta przestój na remont

Spółka informuje, że na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców. Kiedy tylko sytuacja na rynku się ustabilizuje, produkcja nawozów zostanie wznowiona. A dotychczasowe zobowiązania kontraktowe dla klientów na rynku polskim zostały zrealizowane.

Przedstawiciele spółki podają, że w trakcie przestoju produkcji ANWIL będzie realizował prace remontowe i inwestycyjne.

 

Oprac. nmm

fot. Sierszeńska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 18:54