Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie silosy zbożowe najczęściej kupują polscy rolnicy?

Jakie silosy zbożowe najczęściej kupują polscy rolnicy?
Maszyny Rolnicze Silosy
Data publikacji 28.10.2020r.

Upowszechnienie na początku lat 90. XX w. silosów zbożowych zrewolucjonizowało przechowywanie ziarna w gospodarstwach rolnych. W okresie gospodarki centralnie planowanej technologia ta dostępna była praktycznie tylko dla dużych państwowych kombinatów rolnych. Silosy zbożowe mogące zmagazynować od kilkudziesięciu do kilkuset ton zboża dały ogromną niezależność indywidualnym producentom. Mogli oni magazynować ziarno i sprzedawać w momentach, kiedy cena była najbardziej atrakcyjna. Przestali być uzależnieni od cenowego dyktatu dużych elewatorów zbożowych.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Ogromna oferta nowoczesnych silosów zbożowych na polskim rynku

Współczesna oferta nowoczesnych silosów zbożowych jest ogromna. Polscy producenci oferują bardzo zróżnicowane technologie i sposoby na przechowywanie ziarna jak i jego suszenia. Dostępne współcześnie silosy zbożowe można podzielić na dwa główne rodzaje. Płaskodenne oraz lejowe. Producenci stosują w tych pierwszych różne rodzaje ścian (proste lub z blachy falistej) oraz systemy wyładowcze. Dominują ramiona i ślimaki osadzane najczęściej na perforowanej podłodze, poprzez którą wtłaczane jest powietrze pozwalające na utrzymanie w długim okresie odpowiedniej wilgotności i temperatury przechowywanego ziarna.

Silosy Agremo

Firma powstała w 1988 r. w Brzegu. Obecnie oferuje między innymi kosze przyjęciowe, czyszczalnie, suszarnie, silosy z lejem zsypowym oraz płaskodenne i różnego rodzaju przenośniki i osprzęt technologiczny. Agremo produkowane silosy z lejem zasypowym oznacza symbolem „ZL”, płaskodenne zaś „ZP”.

Polscy rolnicy silosy z lejem zasypowym najczęściej wybierają o pojemności od 200 do 800 m3. Pozwala to na magazynowanie 150–600 t ziarna. W przypadku silosów płaskodennych sprzedajemy takie, które mogą pomieścić 500–4000 t zboża. Zainteresowanie nowymi magazynami silosowymi jest duże. 90% obiektów wyposażanych jest kompleksowo. Od kosza zasypowego poprzez czyszczalnie, suszarnie, urządzenia transportowe po same silosy – informuje Tomasz Przyłucki z Agremo.

Silosy BIN

r e k l a m a

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek silosów oferuje niezwykle różnorodne wersje wyposażenia oraz pojemności. Najmniejsze urządzenia zbudowane z blach płaskich mogą pomieścić 10 t. Mają 2,3 m średnicy i tylko 4,6 m wysokości. Największy model BIN – a mieści 1744 t zboża. Jego wysokość to 14,3 m a średnica wynosi 17,4 m. BIN zrezygnował z produkcji silosów z blachy płaskiej o pojemności wynoszącej 2 tys. t i więcej pojemności. Związane to było z wprowadzeniem na rynek przez kujawskiego producenta silosów z blachy falistej. Dzięki temu produkowane są silosy o pojemności od 553 do aż 4993 t zboża.

W ostatnich latach najczęściej kupowanymi silosami zbożowymi BIN są zbiorniki o ładownościach 60–70 ton – to w odniesieniu do średniej wielkości gospodarstwa rolnego. Ceny takich silosów zaczynają się od 8,5 tys. zł w zależności od wyposażenia i ładowności. Największy przyrost mamy w sprzedaży zbiorników o ładowności powyżej 500 ton, które są montowane zarówno w dużych gospodarstwach, jak i przedsiębiorstwach czy skupach. Powiązane jest to z wprowadzeniem blachy falistej do produkcji tych silosów, której wykorzystanie daje użytkownikowi znaczne korzyści, jeśli chodzi o ich użytkowanie, bezpieczeństwo, ale również estetykę produktu – mówi Karol Pawłowski kierownik marketingu BIN.

BIN produkuje także silosy lejowe, które oferowane są pod marką Konsil.


Silosy Michał

Podlaska firma ceniona jest przez liczne grono polskich hodowców i producentów zwierząt. Słynie z produkcji silosów paszowych jednak w jej ofercie nie brakuje wielu innych urządzeń do przechowywania i zapewnienia jakości ziarna.

W przypadku silosów zbożowych najczęściej wybieranym modelem jest silos zbożowy lejowy, następnie płaskodenny. Natomiast silosy zbożowe z lejem wewnętrznym są doskonałą alternatywą wcześniej wymienionych modeli. Silosy zbożowe produkowane są od 7 do 2000 t. W tym przedziale każdy klient znajdzie dla siebie odpowiednią ładowność. Od kliku lat da się zauważyć coraz większe zainteresowanie urządzeniami służącymi do załadunku i rozładunku silosów. Wykonujemy baterie silosów wraz z systemem załadunku i rozładunku na bazie podnośników kubełkowych, przenośników ślimakowych i zgarniakowych. Dodatkowo wybierane są również czyszczalnie wstępne, dokładne oraz suszarnie – informuje Emilia Bruszewska z firmy Michał.

Silosy Polnet

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Profi – dwuletnia prenumerata

Profi – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

168,00 zł

Cena regularna 226,00 zł

SPRAWDŹ
Magazyn do przechowywania zbóż to inwestycja, która po zrealizowaniu ma w gospodarstwie służyć przez wiele lat. Przy zakupie silosów warto więc zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane. Zastosowanie wysokogatunkowej stali powoduje, że są one niewrażliwe na czynniki atmosferyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wielkopolski Polnet swoje silosy wytwarza ze stali konstrukcyjnej falistej o grubości ocynku min. 350 g/m². Producent oferuje silosy płaskodenne, lejowe oraz z lejem wewnętrznym perforowanym.

Popyt na silosy jest duży. Sezon sprzedaży trwa cały rok. Rolnicy potrzebują nowoczesnych magazynów na zboże i doceniają zalety przechowywania zbóż w silosach. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie silosami lejowymi. Wynika to z łatwości ich obsługi i funkcjonalności. Mamy możliwość dostarczać silosy lejowe o pojemności nawet 1 tys. t. Gdy klient potrzebuje silosów o większej pojemności, wtedy proponujemy silosy płaskodenne. Najbardziej popularne wśród polskich rolników są silosy o średniej pojemności. Rolnicy zamawiają całe baterie, a więc przeważnie cztery silosy o pojemności 250–500 t każdy wraz z suszarnią o pojemności zasypowej 30–40 t, koszem przyjęciowym i systemami transportu – wymienia Elwira Wielechowska, szef działu sprzedaży Polnet.

Polski producent realizuje zamówienia na cały świat. Silosy dostarczane są do pośredników, którzy na lokalnych rynkach sprzedają je pod swoimi markami. Zamawiane są silosy niemal o każdej pojemności od kilkudziesięciu, poprzez kilkaset po kilka tys. t. Kupują je nie tylko rolnicy, ale również punkty skupów zbóż, przedsiębiorstwa rolne, przetwórcze oraz mieszalnie pasz. Polnet doceniany jest za wprowadzane innowacje. Wielkopolska firma w swojej ofercie ma między innymi silosy kwadratowe. Przeznaczone do magazynowania materiałów sypkich i trudnoosypliwych. Można je wykorzystywać w mieszalniach pasz do przechowywania komponentów oraz do przechowywania zboża. Dzięki kwadratowej konstrukcji można lepiej wykorzystać dostępne miejsce. W ofercie firmy znajdują się również silosy z lejem wewnętrznym perforowanym na całej powierzchni, posiadające specjalny system umożliwiający wtłaczanie powietrza, które nadmuchuje magazynowane ziarno.

Silosy Riela

Firma specjalizuje się w dostarczaniu systemów do przechowywania ziarna dla dużych gospodarstw i przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem.

Przedsiębiorstwa przetwórcze, młyny, punkty skupu, kaszarnie, potrzebują zupełnie innych technologii magazynowania niż nawet duże gospodarstwa rolne. Chodzi przede wszystkim o pojemność. Przygotowujemy właśnie ofertę dla firmy młynarskiej, która wymaga powierzchni magazynowej w silosach sięgającej 70 tys. t. Wcześniej wyposażyliśmy gorzelnię, której potrzebne były silosy mogące pomieścić 40 tys. t zboża. Przy takich pojemnościach potrzeby nawet dużych gospodarstw, które mają 300–500 ha są zupełnie inne. Każda bateria silosów to zupełnie inny produkt. Nie ma dwóch takich samych. Realizujemy indywidualne potrzeby rolników oraz przedsiębiorstw. Silosy lejowe są zdecydowanie mniej popularne. Wybierane są przez firmy i gospodarstwa, w których odbywa się częsty i szybki obrót surowcem – mówi Krzysztof Laskowski z Riela Polska.

Silosy Zuptor

Wielkopolska firma Zuptor specjalizuje się w produkcji linii technologicznych do magazynowania i obróbki zbóż oraz ziarna siewnego oraz urządzeń do wytwarzania pasz. Rolnikom do przechowywania pasz i zboża oferuje silosy lejowe o pojemności od 30 do 150 t. Są one wytwarzane z podwójnego płaszcza blachy ocynkowanej, zabezpieczonej powłoką ochronną.

Dno silosu stanowi lej stożkowy, który zapewnia bardzo sprawny rozładunek ziarna za pomocą siły grawitacji. Wykonane są z podwójnego płaszcza blachy ocynkowanej, dodatkowo zewnątrz pokrytą powłoką chroniącą przed niekorzystnym oddziaływaniem wody i wilgoci. Warto, aby silos był także dodatkowo zabezpieczony warstwą termoizolacyjną. Dzięki temu zostaje wyeliminowany problem skraplania się wody. Nasze silosy mogą mieć zamontowany system wentylacji, który zapewnia aktywne przewietrzanie surowca w trakcie przechowywania. Wtłaczane powietrze wentylatorem przechodzi przez całą warstwę i opuszcza silos wywietrznikami w dachu. Silosy mogą występować samodzielnie lub jako człon linii technologicznej, nie wymagają obudowy ani zadaszenia. Oferujemy także rozwiązania które stale kontrolują temperaturę, utrzymują odpowiednią wilgotność, zapewniają nagrzewanie silosu oraz jego wietrzenie, wszystkim tym musi zarządzać sprawny system, intuicyjny i prosty w obsłudze. Zagwarantuje on chociażby to, że nie dojdzie do rozpoczęcia gnicia ziarna lub procesu fermentacji – informuje Dagmara Palczewska-Walinowicz, wiceprezes spółki Zuptor.

Producent dostarcza silosy o mniejszych pojemnościach dla gospodarstw rodzinnych, w których dochodzi do częstej i szybkiej wymiany ziarna. Są one wybierane także przez rolników, którzy prowadzą produkcję zwierzęcą. Zuptor oferuje konstrukcyjnie podobne silosy do przechowywania paszy.

Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Tomasz Ślęzak

 

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody