Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Rozsiewacz do nawozów i wapna Unia RCW w nowej odsłonie. Co się zmieniło?

Przemysław Staniszewski
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Rozsiewacz do nawozów i wapna Unia RCW w nowej odsłonie. Co się zmieniło?
Maszyny Rolnicze Rozsiewacze
Data publikacji 25.07.2022r.

Popularne rozsiewacze do nawozów i wapna – Unia RCW – doczekały się zmian. Jedną z najbardziej istotnych jest to, że są oparte na wzmocnionej ramie, która nie jest jednolita, ale ma podłużne otwory. Dzięki nim nie ma problemów z umyciem rozsiewacza po zabiegu. Zastosowanie otworów w ramie wpłynęło też na poprawę dostępu do punktów smarnych.

Unia RCW z ażurową ramą, bardziej stromymi ścianami oraz opcjonalnym sterowaniem Isobus

Wprowadziliśmy tę zmianę na prośbę rolników. Kolejną, na którą również zwracali uwagę użytkownicy tych maszyn – jak mówi Janusz Podróżny, specjalista produktowy w Unii, odpowiedzialny m.in. za rozsiewacze nawozów – była konieczność zmiany położenia ścian zbiornika, aby nie dochodziło do zawieszania się mokrego wapna. W nowych maszynach wraz ze zmianą stylistyczną zbiornika ustawiliśmy ściany bardziej stromo, w efekcie czego materiał sprawniej osypuje się na przenośnik podłogowy.

r e k l a m a

Nowością jest też to, że rozsiewacze RCW można będzie teraz wyposażyć w system sterowania Isobus, który powstał we współpracy z firmą Trimble. Takie rozwiązanie daje możliwość wprowadzenia systemu zmiennego dawkowania, który pozwala ograniczyć zużycie nawozów.

Rozsiewacze RCW posiadają w standardzie dwa komplety tarcz rozsiewających. Tarcze dwułopatkowe o średnicy 60 cm są przeznaczone do wysiewu nawozów granulowanych na szerokości do 36 metrów (na zdjęciu z lewej). Tarcze o średnicy 70 cm z pięcioma łopatkami (na zdjęciu z prawej) nadają się do wysiewu nawozów pylistych i wapna

r e k l a m a

  • Rozsiewacze RCW posiadają w standardzie dwa komplety tarcz rozsiewających. Tarcze dwułopatkowe o średnicy 60 cm są przeznaczone do wysiewu nawozów granulowanych na szerokości do 36 metrów (na zdjęciu z lewej). Tarcze o średnicy 70 cm z pięcioma łopatkami (na zdjęciu z prawej) nadają się do wysiewu nawozów pylistych i wapna

Choć ten system jest kosztowny, to otrzymaliśmy już sygnały z gospodarstw, które testowały takie rozwiązanie, że przyniósł on oszczędności w nawozach rzędu 20 procent bez szkody dla jakości i wielkości plonu – podkreśla Janusz Podróżny, dodając, że pierwszy rozsiewacz RCW z systemem Isobus został już zamówiony i w lipcu br. trafi do gospodarstwa.

Gama rozsiewaczy RCW​ obejmuje 13 modeli

Uzyskały one nowe oznaczenie wskazujące, jaka jest pojemność zbiornika. Podstawowe modele jednoosiowe mają skrzynię o pojemności 4500, 6000 oraz 8500 litrów. Litera H w oznaczaniu wskazuje, że maszyna jest wyższa od standardowej o 25 cm. Taki sprzęt jest dedykowany do gospodarstw, które wykonują nawożenie pogłówne. Maszyny w tej wersji mają już w podstawie hydrauliczny napęd przenośnika podłogowego, a nie mechaniczny od koła ostrogowego, tak jak to ma miejsce w modelach podstawowych.

Rama rozsiewaczy RCW posiada otwory ułatwiające czyszczenie maszyny oraz poprawiające dostęp do punktów smarnych

  • Rama rozsiewaczy RCW posiada otwory ułatwiające czyszczenie maszyny oraz poprawiające dostęp do punktów smarnych

W gamie znajdują się też RCW TD. Są to rozsiewacze na tandemowym, resorowanym układzie zawieszenia ze zbiornikiem o pojemności 9000, 11 000 i 13 000 litrów. Kolejne w gamie rozsiewacze RCW Plus o pojemności 10 000 i 12 000 litrów są w podstawie wyposażone m.in. w sterownik Pilot Joy. Wyposażenie dodatkowe obejmuje komputer Superior, który umożliwia obsługę wszystkich funkcji hydraulicznych przy pomocy dotykowego ekranu.

Rozsiewacz RCW 85 H ma zbiornik o pojemności 8500 litrów, a dzięki zwiększonemu o 25 cm prześwitowi można nim wykonywać nawożenie pogłówne

  • Rozsiewacz RCW 85 H ma zbiornik o pojemności 8500 litrów, a dzięki zwiększonemu o 25 cm prześwitowi można nim wykonywać nawożenie pogłówne

Rozsiewacze RCW Plus można opcjonalnie wyposażyć w belkę o szerokości roboczej 9 metrów dedykowaną do wysiewu nawozów pylistych np. drobno zmielonego wapna. I właśnie do wysiewu takiego materiału jest dedykowany ostatni, a zarazem największy rozsiewacz z serii – model RCW Helix, którego skrzynia ma 15 000 litrów pojemności. W tej maszynie wapno rozprowadzają na szerokości 12 metrów dwa ślimaki osadzone w belkach. U podstawy belek znajduje się listwa z otworami, którymi nawóz spada do szczeliny między dwoma fartuchami. Maszyna posiada resorowane zawieszenie typu boogie z tylną osią skrętną, co ułatwia manewrowanie na polu oraz podczas poruszania się po drogach publicznych. W standardzie RCW Helix jest sterowany za pomocą komputera Superior.

Rozsiewacz w tej wersji posiada dwa przyłącza hydrantowe, które dają możliwość szybkiego napełniania skrzyni bezpośrednio z cysterny – informuje Janusz Podróżny.

Unia podkreśla, że wszystkie rozsiewacze RCW spełniają wymogi homologacji zgodnie z rozporządzeniem UE 167/2013.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Przemysław Staniszewski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 29/2022 na str. 36. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a