Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

SDF będzie sprzedawać ciągniki autonomiczne i roboty dla rolnictwa

Przemysław Staniszewski
Kategoria: Maszyny Rolnicze
SDF będzie sprzedawać ciągniki autonomiczne i roboty dla rolnictwa
Maszyny Rolnicze Ciągniki rolnicze
Data publikacji 29.08.2022r.

Koncern SDF, producent m.in. traktorów i kombajnów marki Deutz-Fahr, przejął większościowy pakiet udziałów francuskiej firmy VitiBot, specjalizującej się w produkcji autonomicznych robotów do prac w winnicach. Komentując transakcję Lodovico Bussolati, dyrektor generalny w SDF, zapowiedział już wzbogacenie oferty o ciągniki autonomiczne i zeroemisyjne pojazdy elektryczne.

Nadchodzi rolnictwo przyszłości

Celem na dziś jest wspieranie rozwoju tej firmy oraz komercjalizacja jej produktów zaspokajających zapotrzebowanie rynku, które naszym zdaniem, w przyszłości będzie stale rosło – mówi Lodovico Bussolati, dodając, że SDF coraz mocniej będzie obecny w maszynach bezzałogowych oraz w rolnictwie precyzyjnym, usługach cyfrowych, gromadzeniu i zarządzaniu danymi agronomicznymi oraz rozwoju sprzętu rolniczego o napędzie elektrycznym.

Firma VitiBot, początkowo funkcjonująca jako start-up, została założona w 2016 roku przez Dominique Bache, właściciela winnicy z Aube, który został do tego namówiony przez syna Cédrica, młodego inżyniera robotyki. Pierwszym autonomicznym pojazdem był Hector, który w 2018 roku ustąpił miejsca nowocześniejszej konstrukcji o nazwie Bakus. Do dzisiaj firma sprzedała 50 takich maszyn. Są to autonomiczne ciągniki "bramowe" napędzane elektrycznie, dostępne w wersji S i L. W pierwszej – pojazd ma 3,5 metra długości, 1,75 metra szerokości i 2 metry wysokości. Waży 2050 kg i nadaje się do pracy na plantacjach o szerokości 0,6 m i wysokości do 1,75 m. Bakus L jest szerszy o 20 cm i wyższy o pół metra. Tunel ma w tym przypadku 80 cm szerokości i 2,2 m wysokości.

Cieszymy się z tej transakcji, która pozwoli nam sprostać wyzwaniom rolnictwa przyszłości, które jest podstawą naszego projektu. Dołączenie do grupy SDF jest dla nas wielką szansą, gwarancją rozwoju i sukcesu – powiedział Cédric Bache, dyrektor generalny w VitiBot.

Cédric i Dominique Bache

  • Cédric i Dominique Bache

Wedle zapewnień, firma VitiBot ma zachować pełną autonomię w zakresie rozwoju technicznego, przemysłowego i handlowego. SDF zapowiada jednak, że będzie korzystał z wkładu wysoko wykwalifikowanego zespołu tej firmy liczącego 50 osób, posiadającego specjalistyczną wiedzę know-how. Oprócz Francji roboty Bakus pracują w Rumunii, Czechach, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Anglii i USA.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: VitiBot

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 33/2022 na str. 41. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a