Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Stare ciągniki na zlocie w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Stare ciągniki na zlocie w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
Maszyny Rolnicze Zabytkowe ciągniki
Data publikacji 21.06.2022r.

Po przerwie spowodowanej pandemią, do Krakowa wrócił Zlot Starych Ciągników. 4 czerwca odbyła się jego druga edycja.

Zlot kolekcjonerów starych ciągników

Od samego rana na teren Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przyjeżdżali kolekcjonerzy ze swoimi traktorami. Zwiedzający mogli je obejrzeć, a czasami nawet sami wziąć udział w przejażdżkach.

r e k l a m a

Szczególnym zainteresowaniem podczas prezentacji starych maszyn cieszył się czas „próby”, czyli odpalanie każdego z ciągników. Najstarszymi traktorami były pochodzące z 1950 roku dwie maszyny: Ferguson TEA 20 oraz Ursus C-45, a najmłodszym Dutra D4K-B z 1969 roku. Ciekawymi egzemplarzami były gąsienicowy traktor Fiat oraz Zetor 3011 Major wyprodukowany na Skandynawię.

Po prezentacji nadszedł czas na konkursy

r e k l a m a

Organizatorzy przygotowali dwa sprawnościowe zadania. Pierwszym z nich był „rzut cięgnem”. Zadanie polegało na rzuceniu łącznikiem górnym jak najdalej, metodą dowolną. Drugim z nich było przeciąganie traktora. Tak się złożyło, że w obu konkursach wygrał Łukasz Jamborski.

Ursus C-45 najładniejszym traktorem

Podczas zlotu odbywał się także konkurs na najładniejszy traktor, gdzie główną nagrodą był puchar ufundowany przez współorganizatora – Skansen Lubecko – Kierat Team. Konkurs wygrał Ursus C-45 Marka Łagosza. Traktor ten, jak i Dutra D4K-B Łukasza Czyżyckiego, były największymi traktorami podczas zlotu. A za to najmniejszym traktorem był Ursus C-308 Józefa Richtera.

Dodatkową atrakcją był także zlot zabytkowych samochodów. Na placu zlotowym pojawił się m.in. Trabant, Volvo czy Duży Fiat.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

426,00 zł SPRAWDŹ

Na koniec imprezy, podczas rozdania nagród głos zabrali prof. dr. hab. inż. Sławomir Kurpaska, dziekan wydziału oraz Marcin Machejek, pomysłodawca zlotu.

Marcin Machajek
fot. M. Machajek

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a