StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy nadchodzące mrozy zaszkodzą oziminom?

03.02.2023., 13:02h
Synoptycy zapowiadają, że w najbliższych dniach będzie mroźnie. Opady śniegu i wiatry w końcu trochę odpuszczą, pojawią się także przejaśnienia. Ale w weekend pogoda nadal będzie bardzo dynamiczna. Uważajcie na oblodzenia. Czy rolnicy mogą mieć powody do zmartwień?
Styczeń 2023 roku zapisał się jako jeden z cieplejszych w historii pomiarów. Jak podaje IMGW średnio w styczniu termometry wskazywały, o 3-4 °C więcej na północnym zachodzie i aż 4-5°C w pozostałych regionach kraju.


Luty jednak przywitał nas zmianą aury. W nadchodzącym tygodniu, wejdziemy w wyż, śnieg ma padać już tylko na południu kraju, będzie słonecznie, ale mroźnie. 

Obecnie największa pokrywa śnieżna występuje w Tatrach.

Prognoza pogody od 3 do 9 lutego 2023

W piątek i sobotę 3–4 lutego 2023 r. pogoda w Polsce ma być dość zróżnicowana – z opadami śniegu lub śniegu z deszczem albo samym deszczem na zachodzie, a także silnym wiatrem, dużym zachmurzeniem. Synoptycy zapowiadają także burze. Te mogą pojawić się miejscami na zachodzie i południu. Opady w wielkości 10– 20 mm, a przyrost pokrywy śnieżnej w górach w zakresie 10–20 cm, a w pasie od Pomorza po Podkarpacie od 8 do 13 cm. Widoczność może być ograniczona. Termometry wskażą od –1°C na północy do 7°C na zachodzie. Wiatr na wschodzie słaby, poza tym umiarkowany i dość silny, zwłaszcza nad morzem do 45 km/h, w całym kraju porywisty (nawet do 85 km/h), z kierunków południowych i zachodnich. Najsilniejsze porywy wiatru na zachodzie i na wybrzeżu do 85 km/h, w Karpatach do 100 km/h, w Sudetach do 160 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne. W nocy i rano spodziewajmy się, że na drogach i chodnikach będzie ślisko.

W weekend od północy Polski można spodziewać się poprawy warunków pogodowych – opady śniegu ustaną, pojawi się słońce, zwłaszcza w centrum i na Pomorzu. Jednak śnieg nie odpuści we wschodniej i południowej części kraju, na zachodzie i nad morzem opady mieszane lub deszcz. W górach może spaść do 10–15 cm śniegu. Drogi będą śliskie! Temperatura będzie ujemna, –7°C w obszarach podgórskich Karpat, –3°C i –1°C na przeważającym obszarze, do 1°C nad samym morzem. Wiatr w wielu miejscach nadal porywisty, na zachodzie kraju w porywach do 70 km/h, nad morzem do 80 km/h, w Karpatach do 100 km/h, w Sudetach do 160 km/h i stopniowo słabnący.

W sobotę opady śniegu dotkną głównie południe Polski, nawet do 8 cm pokrywy śnieżnej. Jednakże śnieg poprószy także miejscami w całym kraju. Pojawi się dużo słońca, choć temperatura wyniesie od –6°C do 3°C. Nad morzem i we wschodniej połowie kraju będzie wiał porywisty wiatr, w górach osiągający do 85 km/h, wiejący z północy. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Opad śniegu przewidywany jest także w niedzielę, ale już tylko na zachodzie (pokrywa do 5 cm) i na południu kraju. Od Warmii po Małopolskę okresami słonecznie. Temperatura minimalna z dość dużym rozrzutem - około –14°C w rejonach podgórskich Karpat, –8°C na północnym wschodzie Polski, około –5°C w centrum, do 0°C nad samym morzem. W dzień od –7°C do 2°C. Wiatr osłabnie, jedynie nad morzem chwilami może być dość silny.

W poniedziałek słoneczny ze słabymi opadami, temperatura od–5°C na wschodzie do 0°C na zachodzie i 3°C nad samym morzem. Temperatura minimalna wyraźnie spadnie i wynosić będzie od około –17°C na Podhalu, –9°C na wschodzie Polski, do –1°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany.

W kolejne dni (wtorek - czwartek) spodziewajmy się kontynuacji wyżowej pogody, jednak mróz utrzyma się cały dzień i w nocy w całym kraju.  Mroźne noce, do nawet –20°Cw kotlinach podgórskich i tatrzańskich. Na pozostałym obszarze minimalnie od –10°C na wschodzie, około –6°C w centrum, do –3°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, wschodni i północno-wschodni. 

Przeczytaj i ...

.... skonfrontuj aktualną prognozę pogody z przewidywaniami długoterminowymi na zimę, które meteorolodzy zapowiadali w listopadzie: Czy nadciąga sroga zima? Sprawdź prognozę długoterminową.

Jak będą się kształtować stany wód w 2. tygodniu lutego?

Przemieszczaniem się frontów, silne wiatry z kierunków zachodnich oraz północnych, będą wpływały na ukształtowanie się stanów wody na Wybrzeżu oraz na rzekach Przymorza – zapowiadane są niewielkie wzrosty, zwłaszcza na mniejszych rzekach w aktualnych strefach stanów.

Mróz i wyż spowodują, że soboty zacznie się rozwój zjawisk lodowych w dorzeczu Wisły. Pojawią się wahania stanu wód na Wiśle na różnych jej odcinkach.

W piątek 3 lutego 2023 roku IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dla Zalewu Szczecińskiego, Wybrzeża oraz Żuław.

Na Wiśle prognozowane są spadki i wahania stanu wody w strefie wody średniej, a na dolnej Wiśle również w strefie wody wysokiej. W ujściowym odcinku wystąpią wahania oraz początkowo wzrosty związane z silnymi porywami wiatru z kierunków północnych.
Więcej na temat szczegółowej prognozy hydrologicznej na stronie IMGW.

Czy nadchodzące mrozy zaszkodzą uprawom ozimym?

Styczeń był miesiącem ciepły, rozpoczął się luty i wróciły mrozy. Czy kondycja upraw ozimych ucierpi w wyniku tych wariacji pogodowych? Zapytaliśmy eksperta – Pana Profesora dra. hab. Marka Korbasa z IOR – PIB Poznań – o komentarz czy rolnicy, którzy wysiali zboża ozime, mają powody do obaw. 

Jaka jest aktualna kondycja ozimin? Rzeczywiste fazy wzrostu zbóż ozimych są prawidłowe w stosunku do normalnych warunków. Zboża, np. pszenice i pszenżyto, są dobrze rozkrzewione. Monitoring stanu zbóż przeprowadzony w styczniu wykazał stwierdzenie mączniaka prawdziwego i siatkowej plamistości. Owszem wahania temperatury mogą roślinom zaszkodzić, ale nie bałbym się wymarzania, ponieważ ujemne temperatury na poziomie ok. -7 nie powinny zagrażać uprawom. Może z małym wyjątkiem w jęczmieniach. Tam, gdzie jest pokrywa śnieżna, nie bałbym się rozwoju grzybów na roślinach, ponieważ każde obniżenia temperatury nie pomagają także samym sprawcom chorób grzybiczych –uspokaja prof. Korbas.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie IMGW
fot. envato.elements

 

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 22:45