Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Strażacy z OSP Wolsztyn pomagają walczyć w wirusem

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Wieś i Rodzina
Strażacy z OSP Wolsztyn pomagają walczyć w wirusem
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 27.02.2021r.

Wolsztyn, miasto położone nad rzeką Dojcą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wolsztyn. Obecnie na terenie gminy działa dziesięć jednostek OSP. Trzy z nich włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Należą do nich OSP Obra, OSP Świętno i OSP Kębłowo.

Ponad 150 lat historii jednostki

Losy strażaków z OSP Wolsztyn w bogatej 150-letniej historii, jak to w życiu bywa, miały wzloty i upadki. Obecnie na jej czele stoi prezes dh Edward Przybyła.

Historię wolsztyńskiej jednostki dobrze zna obecny sekretarz dh Henryk Żok, który swoją funkcję pełni nieprzerwanie od 1995 roku.

Historia, nie tylko naszej OSP, jest moją pasją – mówi sekretarz dh Henryk Żok. – 15 listopada 1863 r. na terenie Wolsztyna do życia zostało powołane Towarzystwo Ogniowo-Gaśnicze i Ratownicze na bazie istniejącego już Męskiego Towarzystwa Gimnastycznego. Cztery lata później Towarzystwo Ogniowo-Gaśnicze i Ratownicze przekształcone zostało w klasyczną jednostkę ochotniczej straży pożarnej.

r e k l a m a

Niewiele jest w Polsce jednostek OSP, które mogą poszczycić się 157-letnią tradycją istnienia.

– To prawda – mówi dh Żok. – Jesteśmy najstarszą jednostką w powiecie wolsztyńskim i zarazem jedną z najstarszych w województwie.

Druhowie znający od lat sekretarza dh. Henryka częstokroć zastanawiają się skąd bierze tyle sił i zapału do działania na polu „strażackim”. Nie wspominając o czasie, który poświęca swojej pasji. Warto wspomnieć, że dh Henryk Żok poza sekretarzowaniem w OSP Wolsztyn pełni wiele innych, odpowiedzialnych funkcji m.in. od 2016 r. jest prezesem Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Wolsztynie oraz prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP. Od 2007 r. pełni funkcję członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu. Na co dzień pracuje w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie na stanowisku Inspektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego.

Poświęcenie nowego sztandaru podczas 155-lecia

  • Poświęcenie nowego sztandaru podczas 155-lecia

r e k l a m a

Część sprzętu OSP w latach 70. przejęła PSP

Na początku lat 70. większość naszych druhów ze względu na wiek i stan zdrowia nie mogła brać udziału w akcjach – mówi sekretarz Żok. – Młodzież również nie garnęła się do wstępowania w nasze szeregi. Zapadły dla nas smutne decyzje. W 1975 r. naszą działalność operacyjną wraz z kilkoma druhami przejęła powstała wówczas Zawodowa Straż Pożarna, która jednocześnie na mocy uchwały ówczesnego zarządu OSP przejęła sprzęt oraz obiekty należące do ochotników z Wolsztyna. Obecnie w OSP Wolsztyn służy dwudziestu druhów oraz dwie druhny.

W ubiegłym roku myśleliśmy o utworzeniu MDP, niestety koronawirus pokrzyżował plany. Na szczęście w tym zamiarze wspierają nas strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Wolsztynie, którzy obiecali, że jak tylko uporamy się z pandemią pomogą nam w naborze i szkoleniu młodych strażaków.

Z wielkim entuzjazmem i nadzieją mówi dh Żok o przyszłych młodych strażakach. Jest w tej kwestii optymistą i wierzy, że o młodzieży z Wolsztyna będzie jeszcze głośno, choćby przy okazji odnoszonych zwycięstw podczas corocznych Zawodów Sportowo-Pożarniczych.

Pomimo codziennych trudności i licznych obowiązków, druhowie z Wolsztyna przygotowują i organizują rozmaite uroczystości strażackie. Między innymi: eliminacje gminne i powiatowe OTWP, gminne zawody sportowo-pożarnicze, obozy MDP. Dh Henryk Żok jest wyjątkowo zaangażowany w akcje związane z koronawirusem.

Jako pracownik Urzędu Miejskiego w Wolsztynie i strażak, jestem zaangażowany w organizację transportu osób starszych do punktu szczepień. Jako koordynator gminny działam w tym zakresie na linii punkt szczepień-gmina-jednostki OSP. Z terenu naszej gminy do pomocy zgłosiło się siedem jednostek (Obra, Świętno, Kębłowo, Wroniawy, Tłoki, Stary Widzim i Nowy Widzim). Jesteśmy gotowi pomagać w walce z wirusem – powiedział na zakończenie dh Henryk Żok.

Zdjęcie z Walnego: dół od lewej – druhowie Paweł Przybyła – członek zarządu, Henryk Żok – sekretarz, Tadeusz Kaczmarek – były prezes OSP, Edward Przybyła – prezes, Andrzej Rogoziński – prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego, drugi rząd od lewej: Dariusz Antkowiak, Wiesław Przybyła – skarbnik, Romuald Gawrylczyk, Jan Zboralski, Jerzy Eszer, kapelan strażaków powiatu wolsztyńskiego o. Tadeusz Kal, trzeci rząd od lewej: Bogdan Kaczmarek, Dariusz Piskorz, Zbigniew Artwiński, Jan Maraszek, Maciej Wojciechowski, Tomasz Hibner, poczet sztandarowy Robert Świniarek, Mariusz Nowicki, Radosław Angiel

  • Zdjęcie z Walnego: dół od lewej – druhowie Paweł Przybyła – członek zarządu, Henryk Żok – sekretarz, Tadeusz Kaczmarek – były prezes OSP, Edward Przybyła – prezes, Andrzej Rogoziński – prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego, drugi rząd od lewej: Dariusz Antkowiak, Wiesław Przybyła – skarbnik, Romuald Gawrylczyk, Jan Zboralski, Jerzy Eszer, kapelan strażaków powiatu wolsztyńskiego o. Tadeusz Kal, trzeci rząd od lewej: Bogdan Kaczmarek, Dariusz Piskorz, Zbigniew Artwiński, Jan Maraszek, Maciej Wojciechowski, Tomasz Hibner, poczet sztandarowy Robert Świniarek, Mariusz Nowicki, Radosław Angiel


Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: OSP Wolsztyn

Widziałeś już nasze video ""Urzędnicy chcieli zniszczyć człowieka". Rolnik spod Lublina spędził Święta za kratami"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a