Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W ciąży też możesz dbać o urodę. O czym warto wiedzieć, aby czuć się pięknie i bezpiecznie?

Karolina Kasperek
Kategoria: Wieś i Rodzina
W ciąży też możesz dbać o urodę. O czym warto wiedzieć, aby czuć się pięknie i bezpiecznie?
Wieś i Rodzina zdrowie
Data publikacji 22.01.2023r.

Ciąża to czas, w którym zmienia się ciało. Część kobiet czuje wyłącznie radość z tych zmian, inne trochę się martwią o stan skóry czy włosów. Wszystkie jednak zasługują na to, by wyglądać pięknie. W ciąży też można dbać o urodę. Zobaczmy, jak to robić.

Czy można depilować nogi lub okolice bikini podczas ciąży? Jeśli woskowanie jest twoją ulubioną metodą depilacji, w czasie ciąży możesz sobie na nie pozwolić. Zmiany hormonalne i dodatkowy napływ krwi do skóry (zwłaszcza w okolicy łonowej) mogą jednak sprawić, że będziesz wrażliwsza na ból. Depilacja woskiem nie zaszkodzi, ale może być dotkliwsza.

r e k l a m a

Czy można używać kremu do depilacji podczas ciąży?

Warto wiedzieć, że wiele kobiet w ciąży ma nadmierny porost włosów, zwłaszcza na wczesnych jej etapach. Wzrost włosów jest zwykle bardziej widoczny wokół górnej wargi, brody, policzków, ale widać to na całym ciele. Poinformuj swoją kosmetyczkę, że jesteś w ciąży, i pamiętaj, że niektóre z nich mogą odmówić ci depilacji w pierwszym trymestrze ciąży. Sprawdź, czy salon kosmetyczny ma czysty sprzęt i nie używa wosku wielokrotnie, ponieważ może to narazić cię na infekcje bakteryjne. Jeśli depilujesz się w domu, najpierw wykonaj test płatkowy, żeby mieć pewność, że skóra nie reaguje dużo intensywniej niż zwykle.

Zastanawiasz się pewnie, czy bezpieczny będzie krem do depilacji. Jest tu podobnie jak z woskiem – można, ale zachowując ostrożność. Składniki kremów do depilacji są bezpieczne w czasie ciąży. Może się jednak okazać, że twoja skóra jest wrażliwsza lub że zapach kremu przyprawia o mdłości. To dlatego, że zmysł węchu jest bardziej czuły w czasie ciąży. Otwórz szeroko okna i depilacja powinna się powieść.

Pofarbuj włosy bez obaw, ale jaka metoda jest najbardziej bezpieczna?

Brzuch rośnie, a ty masz ochotę na zmianę koloru włosów? Możesz sobie na to pozwolić. Jeśli jednak chcesz być bardzo ekologiczna, pasemka będą lepszą opcją niż pełny kolor, ponieważ wtedy substancje chemiczne nie dotykają skóry głowy. Jest bardzo mało prawdopodobne, że wchłoniesz substancje zawarte w farbach do włosów i dotrą one do dziecka przez łożysko. Może się tak zdarzyć jedynie, jeśli masz oparzenia lub ropnie na skórze głowy. Możesz też poczekać do końca pierwszego trymestru, kiedy ryzyko jakichkolwiek zagrożeń jest znacznie niższe.

Jeśli farbujesz włosy w domu, obowiązują te same zasady, ale powinnaś również nosić rękawiczki, pozostawić farbę na minimalny konieczny czas, otworzyć szeroko okna podczas farbowania i bardzo dobrze spłukać skórę głowy po zmyciu farby.

r e k l a m a

Tak, można korzystać z samoopalaczy podczas ciąży

Czy w ciąży można korzystać ze sztucznej opalenizny, opalania natryskowego lub solarium? Zdecydowanie możesz nałożyć samoopalacz. Natomiast nie ma pewności co do bezpieczeństwa opalania natryskowego. Podejrzewa się, że wdychanie sprayu może zaszkodzić dziecku. Nie ma natomiast jednoznacznych dowodów na to, że solaria są niebezpieczne w czasie ciąży. W takiej sytuacji lepiej unikać tego sposobu nabywania opalenizny. Poza tym skóra w czasie ciąży jest wyjątkowo wrażliwa i może łatwiej ulec oparzeniom. To oznacza, że promienie UV z łóżek do opalania mogą jednak stać się dla ciężarnej niebezpieczne. Leżaki mogą również powodować przegrzanie ciebie i dziecka. Dobrym pomysłem będzie więc do czasu narodzin dziecka korzystanie z opalenizny z butelki.

Na rynku istnieją też samo­opalacze w tabletkach, głównie na bazie substancji zwanej kantaksantyną. W wielu krajach są one zakazane – w Polsce czy w Wielkiej Brytanii. Nie dopuściła ich do sprzedaży także FDA, czyli Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Nie wiadomo, czy w ogóle są bezpieczne, dlatego w ciąży tym bardziej należy trzymać się od nich z daleka. Mogą wywołać niebezpieczne działania niepożądane.

Jeśli będąc w ciąży, zechcemy farbować włosy, bezpieczniej  będzie postawić przez te kilka miesięcy na pasemka

  • Jeśli będąc w ciąży, zechcemy farbować włosy, bezpieczniej będzie postawić przez te kilka miesięcy na pasemka

Masaż? Jak najbardziej! W jaki sposób?

Brzuch rośnie i pewnie odczuwasz ból pleców i innych części ciała. W takich momentach marzy się o masażu. Czy jest dla ciebie? Jeśli lubisz masaże, może to być wspaniały i relaksujący zabieg podczas ciąży. Znajdź masażystę, który ma przeszkolenie i doświadczenie w zakresie masażu ciążowego.

Na czas masażu otrzymasz podkładkę z wycięciem, w którym możesz oprzeć brzuch. Możesz też być masowana w pozycji siedzącej, leżącej na boku lub półleżącej.

Kiedy już będziesz masowana, możesz poprosić o wskazówki dotyczące masażu podczas porodu.

Czy podczas ciąży można robić paznokcie żelowe?

Na koniec pytanie chyba najistotniejsze. Dziś niemal wszystkie kobiety korzystają, przynajmniej raz na jakiś czas, z lakieru hybrydowego. Czy będąc w ciąży, można chodzić do salonu stylizacji paznokci, robić paznokcie żelowe lub używać lakieru do paznokci?

Spieszymy z odpowiedzią. Po pierwsze opary w salonie paznokci mogą powodować mdłości w pierwszym trymestrze ciąży, więc lepiej poczekać do końca trymestru. Ponadto opary te mogą zawierać rozpuszczalniki organiczne, które wiąże się z wadami wrodzonymi u dzieci matek narażonych na nie w czasie ciąży.

Po drugie, jeśli robisz paznokcie żelowe, sprawdź, czy nie stosuje się chemicznego monomeru metakrylanu metylu (MMA), ponieważ należy go unikać (niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, czy nie). Nie ma również dowodów na to, czy aceton – stosowany do usuwania paznokci żelowych/akrylowych – jest bezpieczny w czasie ciąży. Najlepiej więc kierować się kilkoma wskazówkami. Staraj się unikać paznokci żelowych w jak największym stopniu, zamiast tego maluj własne w domu lub wykonuj standardowy manicure. Poproś stylistkę paznokci, aby nie pozostawiała acetonu dłużej, niż to konieczne. Jeśli sama zdejmujesz lakier czy paznokcie, użyj wacików nasączonych acetonem, zamiast zanurzać ręce w misce pełnej cieczy. Następnie dokładnie umyj ręce, aby upewnić się, że wszystkie chemikalia się wypłukały.

Zadbaj, by drzwi lub okna w salonie były otwarte, gdy zdejmujesz paznokcie.

Kąpiel z ulubionym olejkiem odpręży. Po kąpieli można zafundować sobie masaż, ale tylko ten dedykowany ciężarnym

  • Kąpiel z ulubionym olejkiem odpręży. Po kąpieli można zafundować sobie masaż, ale tylko ten dedykowany ciężarnym

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 53. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Jak obronić rolnictwo przed ofensywą wegetarian? Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a