Dopłaty do zbóż 2024: rząd przyjął rozporządzenie! Jakie stawki?KPRM
StoryEditorDopłaty do zbóż 2024

Dopłaty do zbóż 2024: rząd przyjął rozporządzenie! Jakie stawki?

25.04.2024., 15:46h
Premier Tusk wreszcie podpisał rozporządzenie w sprawie dopłaty do zbóż. Już niedługo ruszy nabór wniosków. Gdzie, do kiedy i jakie dokumenty należy złożyć?

Dopłaty do zbóż: rząd wreszcie podpisał rozporządzenie

Po wielu tygodniach rząd wreszcie przyjął rozporządzenie ws. dopłat do zbóż.

- Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła plan pomocy dla rolników w związku ze skutkami wojny w Ukrainie. To rozporządzenie ma osłonić rolników przed negatywnymi zmianami. Chodzi o to, żeby nadmiar zboża u polskich rolników przed najbliższymi żniwami został eksportowany - powiedział szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski wyjaśnił, że dopłaty do zboża są realizacją porozumień zawartych w Jasionce. Dodał, że sytuacja na rynku zboża jest wyjątkowo trudna.

- Są duże zapasy ziarna, ale widzimy, że zapowiedź tych dopłat przyspieszyła sprzedaż i eksport zboża. Mamy zwiększony eksport, w związku z tym jest nadzieja, że zdążymy opróżnić magazyny do żniw - zaznaczył Siekierski. Dodał, że z uwagi na spadek pogłowia trzody chlewnej mniej zboża przeznacza się na pasze dla świń. - Dlatego będziemy wspierać rozwój hodowli - podkreślił. 

Dla kogo dopłaty do zbóż?

O pomoc będą się mogli ubiegać rolnicy, którzy w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. dokonają sprzedaży pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych. 

By otrzymać dopłatę rolnik musi sprzedać ziarno podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą.

Dopłaty do zbóż: jakie stawki?

Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował, że rolnicy, którzy sprzedali zboże od 1 stycznia do 10 marca 2024 otrzymają 200 zł do tony. A za zboże sprzedane od 11 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. dopłata wyniesie 300 zł. Natomiast formalnie pomoc będzie udzielona do hektara.

- Te 200 i 300 zł do tony przekłada się na konkretną pomoc do hektara (...) Zasady unijne przewidują tylko i wyłącznie pomoc, która jest kierowana do hektara. Wielkość tej pomocy wylicza się na podstawie danych GUS. Te stawki do hektara są wyliczone na podstawie wielkości plonów. Przy pszenicy jest to 5,4 tony, a przy pozostałych zbożach 3,7 tony - wytłumaczył Kołodziejczak.

Tak więc stawki dopłat do zbóż sprzedanych od 1 stycznia do dnia 10 marca 2024 r. wyniosą:

 • 1 080 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy,
 • 740 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych;

Stawki dopłat do zbóż sprzedanych od 11 marca 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r.: 

 • 1 620  zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy,
 • 1 110 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Wysokość pomocy nie może przekroczyć iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych:

 • deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, 
 • stanowiącej iloraz liczby ton pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych wynikającej z faktur, i liczby:
  • 5,4 –- w przypadku pszenicy,
  • 3,7 – w przypadku żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych
 • – jednak nie większej niż 300 ha.

Jeśli zapotrzebowanie na pomoc przekroczy łącznie kwotę 2,1 mld zł zastosowany zostanie współczynnik korygujący. Nie przewidziano dopłat do rzepaku ani kukurydzy. Dopłaty do kukurydzy są obecnie wypłacane.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o dopłaty do zbóż?

Wnioski o dopłaty do zbóż będzie przyjmować ARiMR do dnia 5 czerwca 2024 r. na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej. Na razie nie znamy daty rozpoczęcia naboru - ARiMR powinna ją wkrótce podać.

Rolnicy muszą dołączyć faktury sprzedaży zboża

Do wniosku rolnik musi dołączyć kopie faktur lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r.

image
Dopłaty do zbóż 2024

Dopłaty do zbóż 2024: jak ARiMR wyliczy dopłatę? PRZYKŁADY

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 12:15