Padł rekord orki autonomicznej z pługiem Kverneland LO oraz autonomicznym robotem AgXeed AgBot 5.115T2.Firmowe
StoryEditorMaszyny rolnicze

Rekord świata w orce bez kierowcy. "Zaorał 20 ha w dobę"

07.06.2025., 14:30h

W ciągu zaledwie 24 godzin bezzałogowy robot rolniczy zaorał ponad 20 ha – i to całkowicie samodzielnie. Tak właśnie Kverneland, we współpracy z firmą AgXeed, ustanowił pierwszy na świecie rekord autonomicznej orki.

Pisaliśmy już o rekordzie świata w orce ciągnikiem parowym, ale tym razem maszynę parową zastąpił robot autonomiczny. W północnej Anglii, na polu Birch Farm w Stonegrave w hrabstwie North Yorkshire, wydarzyło się coś, co jeszcze niedawno wydawało się jedynie wizją przyszłości. W ciągu zaledwie 24 godzin bezzałogowy robot rolniczy zaorał ponad 20 ha – i to całkowicie samodzielnie. Tak właśnie Kverneland, we współpracy z firmą AgXeed, ustanowił pierwszy na świecie rekord autonomicznej orki.

AgBot 5.115T2 – bezzałogowy robot autonomiczny o mocy 156 KM

Celem tego ambitnego przedsięwzięcia było jedno: pokazać, jak dużo da się osiągnąć, gdy do pracy zaprzęgniemy technologie. I rzeczywiście – wynik 20,8 ha w ciągu doby mówi sam za siebie. Całą robotę wykonał AgBot 5.115T2 – bezzałogowy robot autonomiczny o mocy 156 KM z gąsienicowym układem jezdnym. Z tyłu ciągnął pięcioskibowy pług Kverneland LO 300/85 z korpusami nr 28, które – jak podkreśla producent – należą do najlżejszych w uciągu na rynku.

image
Padł rekord orki autonomicznej z pługiem Kverneland LO oraz autonomicznym robotem AgXeed AgBot 5.115T2.
FOTO: Firmowe

Robot pracował przy szerokości korpusu 40 cm i głębokości 22,5 cm. Poruszał się z prędkością od 5,6 do 8 km/h na pofałdowanym terenie. Zwalniał jedynie na uwrociach, wykonując wcześniej zaprogramowaną sekwencję operacji. Dzięki precyzyjnie przygotowanej mapie zadań AgBot nie potrzebował w trakcie pracy ingerencji człowieka – działał samodzielnie, dzień i noc.

Czytaj także: Ten robot sam wyrywa chwasty i podaje pestycydy. Rewolucyjne maszyny już w Polsce

Jak podkreśla Peter Robinson z AgXeed UK, ta próba pokazała, że autonomiczna technologia nie jest tylko do nudnych, powtarzalnych prac. Orka – zadanie wymagające sporej precyzji – została wykonana perfekcyjnie.

Autonomiczna orka a zużycie paliwa

Spalinowo-elektryczny napęd AgBota, zdaniem organizatorów, wypadł oszczędnie – łącznie spalił 382,72 l paliwa przez całą dobę pracy, co daje średnio 18,4 l/ha. To zasługa nie tylko robota, ale też samego pługa. Jak zaznacza Adam Burt z Kverneland UK, model LO z korpusami nr 28 ma niski opór i idealnie sprawdza się z maszynami autonomicznymi. Według niego, osiągnięta wydajność to coś, co zajęłoby operatorowi dwa dni pracy z ciągnikiem tej samej klasy.

image
Padł rekord orki autonomicznej z pługiem Kverneland LO oraz autonomicznym robotem AgXeed AgBot 5.115T2.
FOTO: Firmowe

Bezpieczeństwo pracy maszyn autonomicznych

Mimo braku operatora, robot nie był sam sobie zostawiony. AgBot został wyposażony w wielopoziomowy system bezpieczeństwa i przedni obciążnik 1,5 t, który poprawiał przyczepność przy zamontowanym pługu. Jedyną przerwą w pracy była nocna pauza na uzupełnienie zbiornika paliwa – robota zatankowano do pełna, przygotowując go na dokończenie wyzwania.

image
Padł rekord orki autonomicznej z pługiem Kverneland LO oraz autonomicznym robotem AgXeed AgBot 5.115T2.
FOTO: Firmowe

Rekord autonomicznej orki

Zaorany areał – 20,8 ha – został potwierdzony przez Jamesa Whitty‘ego, doświadczonego rolnika z północnego Yorkshire, który przez lata pełnił funkcję dyrektora w Society of Ploughmen. Wydarzenie odbyło się dzięki uprzejmości Petera Armitage‘a, właściciela Birch Farm, który udostępnił pole do testów.

image
Padł rekord orki autonomicznej z pługiem Kverneland LO oraz autonomicznym robotem AgXeed AgBot 5.115T2.
FOTO: Firmowe

Film z tego wydarzenia na stronie Kverneland Group.

Nowy etap w historii orki

Nie ma wątpliwości – to wydarzenie przejdzie do historii. Po raz kolejny świat rolniczy nie tylko mówi o autonomii, ale ją pokazuje w praktyce, z konkretnym wynikiem i w pełni realnych warunkach. Kverneland i AgXeed weszli w nową erę w uprawie roli, gdzie robot nie tylko wspomaga rolnika, ale z powodzeniem może go czasem zastąpić. W czasach, gdy brakuje rąk do pracy, a każda godzina w sezonie się liczy, takie rozwiązania mogą naprawdę zmienić oblicze rolnictwa.

opr. aj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2025 19:09