StoryEditorInne maszyny

Amazone Cirrus-CC wysiewa 3 rodzaje nasion w jednym przejeździe!

23.10.2020., 19:10h
Agregat uprawowo-siewny Amazone Cirrus-CC jest w stanie w jednym przejeździe wysiewać nawet trzy różne rodzaje nasion. Niemiecki producent przekonuje, że taki system nazywany Triple-Shoot korzystnie wpływa na zwalczanie chwastów. Zwiększa także ochronę przed erozją.

Co umożliwia system Triple-Shoot?

Cirrus-CC to prawdziwy kombajn siewny. Ma 4 lub 6 metrów szerokości i jest w stanie mknąć po polu nawet z prędkością 15–20 km/h. Takie możliwości daje budowa oparta na przednim wale oponowym, krótkiej bronie talerzowej z talerzami falistymi, jednotarczowych redlicach FerTeC, kolejnym wale oponowym służącym do zagęszczania roli, bronie chwastowniku, którego zadaniem jest wyrównywanie gleby oraz szynie siewnej. Dotychczas maszyna była oferowana z dwukomorowym zbiornikiem o pojemności 4000 litrów wyposażonym w dwa dozowniki, co dawało możliwość wysiewu dwóch rodzajów materiału siewnego – ewentualnie nasion i nawozów (tzw. Double-Shoot). W najnowszej odsłonie Cirrus-CC może mieć również nabudowany siewnik poplonów GreenDrill 501, co daje możliwość wysiewu trzech różnych typów nasion tzw. Triple-Shoot. Jakie są praktyczne możliwości wykorzystania takiego rozwiązania?

Za pomocą redlic dwutarczowych TwinTeC+ można wykonywać siew rzepaku, a zamocowane wcześniej jednotarczowe redlice FerTeC mogą być wtedy wykorzystane do głębszego odkładania bobu, służącego jako utrwalacz azotu. Trzeci typ nasion wysiewany w celu zwalczania chwastów np. mieszanka facelii i gryki, jest wtedy odkładany na powierzchni pola za pomocą GreenDrill. Przy tym systemie – jak podaje Amazone – wszystkie nasiona są odkładane na różnych głębokościach, co nie jest bez znaczenia.

Dwa rodzaje nasion i nawóz

Innym sposobem wykorzystania takiego rozwiązania jest wysiew dwóch rodzajów nasion połączony z dozowaniem niewielkiej ilości nawozu bezpośrednio z ziarnem, co sprzyja rozwojowi młodych roślin. Nawóz jest wtedy odkładany w głębszej warstwie gleby między rzędami wysiewu i ma pobudzać rośliny do wzrostu.

Amazone Cirrus-CC posiada elektryczny napęd systemu dozowania, który zapewnia wysiew nasion w zakresie od 1,5 do 400 kg/ha.

Ten system jest nie tylko skuteczny, ale i  prosty w obsłudze. Producent podaje, że ustawienie dozowników zamocowanych pod zbiornikiem, a także tego z siewnika GreenDrill, może być wykonywane za pomocą opcjonalnego TwinTerminal 3.0 lub za pomocą aplikacji mySeeder. Maszynę można więc kalibrować nawet przez smartfon, bez konieczności wielokrotnego wchodzenie i wychodzenia z kabiny traktora. Na terminalu Amazone Isobus AmaTron 4 wyświetlane są normy wysiewu, które można zmieniać podczas pracy.Przy zastosowaniu map aplikacyjnych i funkcji MultiBin wszystkie trzy zbiorniki mogą być sterowane indywidualnie, a normy wysiewu poszczególnych roślin można zmieniać niezależnie od siebie w zależności od konkretnej pozycji na polu – podkreśla Amazone. – A dzięki GPS-Switch i AutoPoint agregat Cirrus-CC pracuje precyzyjnie nawet na uwrociach i w klinach eliminując zbędne nakładki i miejsca nieobsiane.


  • Amazone Cirrus-CC pozwala na wysiew trzech różnych nasion na różnych głębokościach (na zdjęciu z lewej) lub wysiew dwóch rodzajów nasion wraz z nawozem (na zdjęciu z prawej)  
Przemysław Staniszewski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 08:46