StoryEditorkombajny

Automatyczne kombajny z Rosji o 25% wydajniejszy niż tradycyjne

21.06.2020., 19:06h
Rolnictwo precyzyjne wkracza także do rosyjskich gospodarstw rolnych. Wkrótce ponad 10 tys. kombajnów zostanie wyposażonych w system C-Pilot, który ma ułatwiać żniwa i ograniczać błędy kombajnisty. Ile ma kosztować taki system i jak działa?

Automatyczny system sterowania kombajnem – ile to kosztuje?

Rosyjskie firmy EkoNiva oraz Cognitive Pilot w ciągu najbliższych trzech lat chcą wyposażyć 10 tys. kombajnów w systemy automatycznego sterowania. EkoNiva to przedsiębiorstwo rolne, które łącznie uprawia 630 tys. hektarów ziemi, a Cognitive Pilot to spółka zajmująca się produkcją oprogramowania i systemów autonomicznego sterowania. Rosyjskie firmy zamierzają zautomatyzować pracę co dziesiątego rosyjskiego kombajnu.

Jak informuje serwis „Future Farming”, EkoNiva zajmie się wdrożeniem, promocją oraz sprzedażą systemu Cognitive Agro Pilot, w skrócie zwanego C-Pilot. Koszt tego systemu to około 9000 dolarów, czyli około 36 tys. złotych.

 

Jak działa system automatycznego sterowania kombajnem?

System C-Pilot składać się będzie z jednej kamery, której obraz będzie analizowany przez oprogramowanie zainstalowane na kombajnie w „bloku kontrolnym z neuroprocesorem do autonomicznej jazdy” – jak tłumaczą Rosjanie.

Oprogramowanie sterować będzie orbitrolem podłączonym do kierownicy. Cały układ uzupełnią czujniki skrętu kół. Do dyspozycji kombajnisty będzie ciekłokrysta...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. grudzień 2023 15:01