StoryEditormaszyny rolnicze

Brona talerzowa Lemken Rubin 10 ogranicza zużycie paliwa przy uprawie gleby

25.10.2022., 08:10h
Brona talerzowa Rubin 10 od Lemken jest dostępna w wersjach od 4 do 10 m. Jest wyposażona w talerze w technologii DuraMaxx o średnicy 645 mm, które rozmieszczone są co 12,5 cm i zabezpieczone sprężynami. Brona palcowa lepiej kruszy i miesza glebę. Jakie jeszcze parametry posiada maszyna?

Rubin 10 bez bocznych sił ściągających

We wrześniu br. w Wilkowicach niedaleko Leszna z inicjatywy "Tygodnika Poradnika Rolniczego" odbył się Krajowy Dzień Kukurydzy. Jedną z prezentowanych tam maszyn była krótka brona talerzowa Lemken Rubin 10. Została ona włączona do oferty w 2019 r. zastępując Rubina 9, który był produkowany od 2001 r.

Rubin 10 występuje w wersjach od 4 do 10 m. Prezentujemy tutaj maszynę pięciometrową z podwójnym wałem profilowym, który nie boi się kamieni oraz mokrych warunków. Pokaz odbywa się na glebie suchej i twardej, lecz Rubin nie ma trudności z właściwym jej kruszeniem. W maszynie zastosowano bardzo prostą regulację zgrzebeł wyrównujących, a ustawianie głębokości pracy odbywa się hydraulicznie z kabiny ciągnika – informował, regionalny kierownik sprzedaży firmy Lemken.

Rozwiązania z 10. zastosowane w modelu Rubin 12.

Do Rubina 10 trafiło kilka rozwiązań znanych z większego modelu Rubin 12. Największą uwagę zwraca zastosowanie nowego układu talerzy. Zostały one zamontowane symetrycznie po obu stronach maszyny. Gleba, która jest przez nie cięta jest przerzucana w lewą i prawą stronę. Dzięki temu uzyskiwana jest stabilność kierunkowa bez bocznych sił ściągających. Rozwiązanie takie ma przełożyć się na mniejsze zużycie paliwa i większą dokładność pracy w przypadku wykorzystywania systemów GPS.

Rubin standardowo jest wyposażony w talerze wykonane w technologii DuraMaxx o średnicy 645 mm. Ich żywotność jest o 30 proc. dłuższa w porównaniu z talerzami standardowymi. Talerze są rozmieszczone co 12,5 cm. Są zabezpieczone sprężynami, a falowany kształt uniemożliwia zapychanie się podczas prac. Na wyposażeniu jest zamontowana między rzędami talerzy brona palcowa, która poprawia efekt kruszenia i mieszania gleby. Za drugim rzędem zastosowano też włókę wyrównującą. Ostatnią sekcję stanowi wał, który odpowiada za dogniatanie roli.

fot. Tomasz Ślęzak

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 43/2022 na str. 29. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 16:08