StoryEditorCiągniki

Ciągnik Claas Xerion pokonał legendarny tor Nürburgring i to na wstecznym! [FOTO, FILM]

13.09.2020., 19:09h
Claas Xerion 5000 o mocy 530 KM i wadze niemal 17 ton to pierwszy ciągnik rolniczy, który pokonał trudy odcinek Nordschleife na torze Nürburgring. Żeby było ciekawiej to niecałe 21 km z 73 zakrętami ciągnik Claas pokonał… tyłem. – Mam ogromny szacunek dla tej maszyny – powiedział kierowca rajdowy Christian Menzel. Jaki czas wykręcił Claas Xerion 5000?

Claas Xerion 5000 zamiast pracy w polu, podjął wyzwanie na legendarnym torze Nürburgring

Ciągniki serii Xerion są najmocniejszymi traktorami w gamie Claasa. Charakterystyczną cechą tych ciągników jest m.in. amortyzowana kabina umieszczona w środkowej części traktora. Może on pracować z największymi maszynami uprawowymi i jednocześnie jego budowa umożliwia równomiernie obciążenia na obie osie. Co więcej, mimo że traktor waży około 17 ton, to dzięki duże powierzchni przylegania opon, nie ugniata nadmiernie gleby. 

Jednak pod koniec sierpnia 2020 roku jeden z egzemplarzy Claas Xerion 5000 Trac VC trafił na słynny tor Nürburgring i niezwykle wymagający odcinek Nordschleife. Trasa, którą miał pokonać ciągnik liczy 20,8 km i na tym odcinku są aż 73 zakręty.

 

Kierowca wyścigowy pokonał Nürburgring ciągnikiem na wstecznym

Za kierownicą ciągnika Claas Xerion 5000 zasiadł Christian Menzel, niemiecki kierowca wyścigowy, który zazwyczaj prowadzi kilkusetkonne auta i bolidy, w tym Porsche 911. Już sam ciągnik na tym torze to była niezwykły widok. Jednak pomysłodawcy tego projektu, postanowili znacznie bardziej skomplikować zadanie. Kierowca miał pokonać tor Nürburgring ciągnikiem, ale tyłem.
Dodatkowo trudnością dla kierowcy mogła być zupełnie inna perspektywa – zamiast nisko osadzonego bolida miał poprowadzić ciągnik, którego kabina znajduje się aż 3 metry nad ziemią. Jednak znacznym ułatwieniem był fakt, że Xerion ma kabinę, która można ustawić zarówno do jazdy wprzód, jak i do jazdy w tył. Na dodatek Xerion 5000 może poruszać się z prędkością do 50 km/h, bez względu na kierunek jazdy.

 

Ciągnik pokonał tor ze średnią prędkością niemal 50 km/h

Ciągnik Claas Xerion 5000 pokonał tor Nürburgring w 25 minut, 50 sekund i 57 dziesiątych sekundy. Oznacza to, że maszyna osiągnęła średnią prędkość 47,85 km/h.

Jak wskazują organizatorzy testu, spodziewali się wyniku o jakieś 10 km/h niższego.

– Osiągnięcie takiego czasu było możliwe dzięki sześciocylindrowemu silnikowi o mocy 530 KM i pojemności 12,8 l, którego moment obrotowy wynosi 2600 Nm. To właśnie dzięki tym parametrom ciągnik utrzymywał dużą średnią prędkość także na wzniesieniach – przekonują przedstawiciele Claasa.

 

Menzel: wielki szacunek dla tego ciągnika

W osiągnięciu takiego wyniku duże znaczenie miał także sam kierowca. Christian Menzel wielokrotnie wcześniej jeździł po tym torze i doskonale go zna, więc po wyczuciu maszyny bardzo szybko mógł maksymalnie wykorzystać moc i możliwości Claasa Xerion.  Nawet na niezwykle trudnym technicznie zakręcie Karussell, jednym z ostatnich nachylonych zakrętów na europejskich torach wyścigowych, Menzel w Xerionie pokonał go z maksymalną prędkością. Dopiero wyboje, których tak bardzo boi się wielu zawodników, zmusiły Menzela do zdjęcia nieco nogi z gazu. Za to na właściwie wszystkich pozostałych odcinkach toru pedał jazdy pozostawał wciśnięty maksymalnie.

– W samochodzie wyścigowym zdublowałbym ciągnik XERION przynajmniej trzy razy – mówił Christian Menzel po zakończeniu testu. – Mimo to mam ogromny szacunek dla tej maszyny. Wiadomo, że jest ona przeznaczona do ciągnięcia ciężkich ładunków przy niskich prędkościach. Mając to na uwadze, można jednak powiedzieć, że ciągnik naprawdę dobrze poradził sobie na Nordschleife – dodał.

 

Przeczytaj także:

Claas Xerion na 4 gąsięnicach – ciągnik, który płynie po polu

Paweł Mikos

Fot. Claas

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. czerwiec 2023 04:04