StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak zwiększyć jakość i objętość trawy? Porady z Akademii Agrihandlera w Polanowicach

17.03.2022., 09:03h
Zmniejszenie kosztów produkcji mleka, poprawa jakości gleby oraz efektywne wykorzystanie nowoczesnych technologii pielęgnacji użytków zielonych. To główne cele projektu Akademia Agrihandler, który wystartował w marcu w Polanowicach w woj. kujawsko-pomorskim.

Akademia Agrihandlera ma prowadzić do ograniczenia kosztów produkcji mleka

Na terenie gospodarstwa należącego do Hodowli Zwierząt i Nasiennictwa Roślin w Polanowicach powstała 4-ha łąka doświadczalna, na której przez wiele miesięcy Agrihandler wspólnie z Partnerami będzie prowadzić Akademię Agrihandlera. W jej ramach będą dokonywane zabiegi na trwałych użytkach zielonych według różnych metod z użyciem maszyn i osprzętów Agrihandler. Pierwsze zajęcia odbyły się już 9 marca 2022 r.

- Ogólnym założeniem projektu jest zmniejszenie kosztów produkcji mleka, poprawa jakości gleby oraz zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii pielęgnacji użytków zielonych oferowanych przez naszą firmę. Chcemy zbadać wpływ zastosowania kombinacji różnych technologii pielęgnacji oraz podsiewu autorskiej mieszanki traw przygotowanej przez prof. Łyszczarza na jakość, ilość i skład trawy. Te parametry mają kluczowe znaczenie dla jakości paszy, a w konsekwencji przekładają się na koszty produkcji mleka - mówi Aleksander Muss, dyrektor sprzedaży w firmie Agrihandler.

Celem projektu jest wykazanie skuteczności i efektywności wykorzystania różnego rodzaju maszyn, osprzętów oraz analiz mających wpływ na jakość materiału paszowego, a w ostatecznym rozrachunku na jakość mleka. Nad stroną merytoryczną projektu czuwać będą specjaliści i profesorowie z Politechniki Bydgoskiej oraz Holandii, którzy będą dostarczać fachowej wiedzy, analizować efekty prac i dzielić się swoimi badaniami z zainteresowanymi.

Cztery strefy badawcze na polach doświadczalnych

To pierwszy tego typu projekt w Polsce. 4 hektarowy obszar został podzielony na 4 strefy badawcze (pola doświadczalne):

 • POLE I: pas kontrolny, gdzie według tradycyjnych metod zastosowane zostanie - nawożenie powierzchniowe;
 • POLE II: tu będą wykonywane zabiegi nawożenia doglebowego oraz dosiew mieszanki traw;
 • POLE III: nawożenie doglebowe, dosiew mieszanki traw plus aeracja;
 • POLE IV: tutaj zastosowane zostanie nawożenie doglebowe, dosiew mieszanki traw, aeracja plus głęboszowanie

Takie same działania prowadzone będą również w dwóch innych lokalizacjach w Polsce. Akademia Agrihandlera będzie odbywać się nie tylko w Polanowicach, jak również w Gospodarstwie Rolnym Ziaja Martin Dobrodzień w woj. opolskim oraz w Gospodarstwie Rolnym Karwowski Andrzej w Łodygowie na Podlasiu.

30 lat doświadczenia w rolnictwie

Agrihandler to spółka z 30-letnią tradycją, która w swoim portfolio posiada park maszynowy takich marek jak:

 • JCB,
 • Steyr,
 • Schuitemaker,
 • Evers Agro,
 • CHD Efting Horizon,
 • Elho,
 • Veenhuis.

Ale sprzedaż maszyn tych marek to nie jedyna działalność tej firmy. Mając na uwadze ciągły rozwój oraz wdrażanie wyjątkowych projektów podjęła się ona specjalnej inicjatywy skierowanej do sektora rolnego - Akademii Agrihandler.

oprac. pm na podst. Agrihandler
Foto: Agrihandler
Film Łukasz Siara

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. grudzień 2023 16:56