StoryEditorWiadomości rolnicze

Jaki kupić ciągnik na 100 ha?

30.11.2022., 19:11h
Komfort pracy i wydajność ciągnika mogą oznaczać zupełnie inne rzeczy niż w przypadku pozostałych pojazdów. Mimo to da się wskazać pewne cechy maszyny, niezależne od jej przeznaczenia, na które powinien zwrócić uwagę każdy rolnik. Jaki traktor będzie dobry na pole o powierzchni 100 hektarów?

Jakie elementy wyposażenia są ważne w ciągniku?

Ciągnik, który sprawdzi się na 100-hektarowym polu, powinien cechować się m.in. odpowiednio dużą mocą silnika. Oprócz tego bardzo ważny jest również typ przekładni. Warto przy tym pamiętać, by nie ograniczać wyboru modelu tylko do liczby biegów. Na wygodę prac w polu mają wpływ opcjonalne mechanizmy – dobrym wyborem są więc np. traktory z automatycznymi skrzyniami biegów.

 

Praca na roli trwa wiele godzin. Właśnie dlatego istotne są dodatki poprawiające komfort jazdy. Nieocenionym udogodnieniem jest amortyzacja fotela. Dzięki niej poruszanie się po nierównym terenie nie będzie wiązało się z nieustannymi wstrząsami siedziska. Kolejną rzeczą, z którą musi zmierzyć się rolnik, jest zmieniająca się temperatura. Z tego względu przed zakupem ciągnika warto zwrócić uwagę na obecność klimatyzacji i systemu ogrzewania.

 

Wszystkie te części wyposażenia to tylko wybrane, uniwersalne przykłady. Odmienny charakter prac na każdym polu powoduje, że rolnik musi rozważyć wszystkie elementy specyfikacji technicznej pod kątem indywidualnych potrzeb. Znaczenie ma, oczywiście, również cena. Niezależnie od wymagań warto przejrzeć ciągniki na Mascus.pl. Wśród setek ofert każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Fendt 820 Vario

Jedną z najbardziej cenionych przez rolników marek jest Fendt. Niemiecki koncern tworzy m.in. serię 800 cechującą się niedużym ciężarem i rozmiarami. Taki też jest 820 Vario. Traktor ten mierzy 5,2 m długości i 2,5 m szerokości. Dach znajduje się na wysokości 3,2 m. Waga tej maszyny to 9,3 tony – tyle wystarczy, by miał udźwig na poziomie maksymalnie 14 ton.

 

Możliwości Fendt 820 Vario to zasługa mocnego silnika mającego 212 koni mechanicznych. Prowadzenie pojazdu jest proste i komfortowe dzięki bezstopniowej przekładni. Ciągnik nie wyróżnia się natomiast maksymalną prędkością. Może jechać 50 km/h jak większość tego rodzaju maszyn.

New Holland T7.230

Kolejną wartą uwagi propozycją jest ciągnik T7.230 wyposażony w silnik o mocy 180 KM. Ma on 6 cylindrów i moment obrotowy wynoszący 2300 obr./min. Pojemność skokowa tej jednostki napędowej to 6728 cm³. Maksymalny udźwig pojazdu jest niższy niż w przypadku modelu Fendt 820 Vario, ale nadal optymalny – niecałe 10,5 tony (dokładnie 10 463 kg).

 

Ponadto właściciel New Holland T7.230 może liczyć na komfortową jazdę. Modele z najbogatszym wyposażeniem mają skórzany fotel z opcją podgrzewania i klimatyzację z czujnikiem, który ją automatycznie włącza. Wygodę prowadzenia ciągnika zwiększają dodatkowo elektrycznie opuszczane podłokietniki i sterowanie lusterkami wstecznymi.

John Deere 6195M

Ceniony przez wielu rolników producent maszyn z USA oferuje model naszpikowany elektroniką. Zakres wyposażenia zależy od wyboru nabywcy, który może kupić traktor z przekładnią PowrQuad™ Plus mającą 16 biegów do przodu i do tyłu albo AutoQuad™ Plus z 20 lub 24 stopniami regulacji. Co więcej, by je zmieniać, wystarczy nacisnąć specjalny przycisk.Traktor porusza się z prędkością do 40 km/h.

 

Zaawansowane rozwiązania techniczne idą w parze z oszczędnościami. Ciągnik John Deere 6195M ma 195-konny silnik z 6 cylindrami, zachowując przy tym niską prędkość obrotową. Dzięki 1680 obr./min pojazd zużywa mniej paliwa. Niskim zapotrzebowaniem na energię odznaczają się też reflektory LED. Wersja z 12 lampami zapewnia widoczność wszystkiego, co znajduje się dookoła traktora.

Valtra T174E

Wartą uwagi propozycją jest fiński ciągnik wyposażony w dwie skrzynie biegów. Podstawowa ma aż 30 przełożeń w obie strony. Kierowca może skorzystać też z szybkiej, 5-stopniowej skrzyni. Traktor ten to jedna z szybszych maszyn tego typu. Po ubitej drodze można nim jeździć z prędkością sięgającą nawet 53 km/h.

 

Ciągnik Valtra T174E ma silnik o mocy 175 KM. Jego pojemność skokowa to 7400 cm³. Pamiętać jednak trzeba, że nie jest to model dla rolników oczekujących bardzo dużego udźwigu. Ten pojazd może podnieść maksymalnie 8,1 tony. Interesujące są jego dostępne wersje – ciągnik można kupić na kołach zwykłych lub na gąsienicach.

John Deere 7530

O tym, jak mocny nacisk na komfort przebywania w kabinie kładzie John Deere, świadczą dodatkowe udogodnienia. Kabina kierowcy w tym ciągniku ma mechanizm antywstrząsowy. Oprócz niej amortyzowany jest także fotel. Na wyposażeniu znajduje się ponadto klimatyzacja i radio. Poszczególnymi funkcjami steruje się przy pomocy interfejsu ekranowego Command Centre.

 

John Deere 7530 posiada silnik o mocy 188 KM i pojemności skokowej 6788 cm³. Pojazdem kieruje się przy pomocy przekładni. Główna jest 20-stopniowa, a szybka ma 4 biegi. Ciągnik wyposażono w pompę o dobrej wydajności 110 l/min. Ma on także 4 reflektory po obu stronach. Jego prędkość maksymalna to standardowe 50 km/h.

 

Ciągnik powinien być mocny i wygodny w użytku niezależnie do charakteru danych zajęć w polu. Dobry silnik w połączeniu z dodatkowym wyposażeniem zwiększy efektywność pracy. Przełoży się to na wyższe zyski, a tym samym inwestycja w traktor szybciej się zwróci. By mieć pewność, że zakup będzie udany, warto pamiętać o korzystaniu z zaufanych stron z ofertami.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 05:24