kombajn zbożowy
StoryEditormaszyny rolnicze

Chińskie kombajny już na polach w Polsce. Jak Aupax poradził sobie ze żniwami?

25.07.2025., 10:30h

Chińskie kombajny Aupax pracują pilotażowo na polskich polach. Zobaczmy, jak poradziły sobie ze żniwami?

W tej chwili mówimy o dwóch modelach: rotorowym GM100 i klawiszowym GV100. Kombajn rotorowy wjechał w pszenżyto w Wielkopolsce w okolicach Poznania; jak zapewniają przedstawiciele firmy Korbanek, przy wyższym zbożu pracował z prędkością od 6 do nawet 9 km/h.

2 hektary na godzinę

Warunki do pracy nie były optymalne; odpowiednią wilgotność ziarna udało się uzyskać dopiero ok. godziny 16 i wtedy też wjechano w pole. Szacunkowy plon ze skoszonej powierzchni 6,7 ha wynosił ok. 6 t. Kombajn poradził sobie z pszenżytem na wspomnianej powierzchni w nieco ponad 3,5 godziny, co daje niespełna 2 ha/h. Jak informują przedstawiciele firmy Korbanek, straty kombajnu wynosiły ok. 1%.

Asymetrycznie ustawiony fotel

Podczas testu pracowano z hederem 3,8 metra. Z ciekawostek, kombajn wyposażono w hamulce na 4 koła. Napęd kombajnu jest hydrostatyczny; w transporcie Aupax osiąga niemal 40 km/h. Jego 4-cylindrowy silnik osiąga 190 KM. Ciekawym rozwiązaniem jest asymetryczne umiejscowienie fotela operatora; znajduje się on po lewej stronie kabiny, co ma ułatwiać m.in. jazdę po drogach publicznych. W kabinie znajdziemy dwa monitory; parametry pracy maszyny możemy ustawiać przy pomocy panelu dotykowego.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. grudzień 2025 16:43