Jan Józefowicz
StoryEditorKombajn

Jak przygotować kombajn na żniwa?

25.06.2024., 13:00h
Żniwa zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, w jaki sposób przygotować kombajn do sezonu.

Które części kombajnu trzeba sprawdzić?

Częściami kombajnu, których stan należy bezwzględnie ocenić przed rozpoczęciem żniw, są sita. Warto sprawdzić, czy ich szczelina robocza jest w prawidłowy sposób skalibrowana. Kolejną częścią wymagającą przeglądu są wydłużenia łańcuchów i listwy przenośników pochyłych. Nie można zapominać o kontroli zużycia bagnetów, które działają w kombajnach jak przeciwnóż. To ważne, ponieważ praca z wykorzystaniem zużytych bagnetów, w których szczelina wynosi więcej niż 5 mm, a krawędzie są zaoblone, może przełożyć się na większe zużycie paliwa i zmniejszyć wydajność maszyny. Istotne jest również przeprowadzenie kontroli łożysk drewnianych oraz palców ślimaka, które mogą okazać się połamane.

O tym, jakich narzędzi użyć do przeglądu kombajnu przed żniwami pisaliśmy w artykule pt. Jakie części w kombajnie sprawdzić i wymienić przed żniwami?

Jak uniknąć pożaru kombajnu w żniwa?

Przegląd kombajnu przed rozpoczęciem sezonu żniwnego nie jest wystarczający. Przyczyn pożarów kombajnów może być wiele. Przepisy BHP przewidują pożary z powodu:

  • zwarcia instalacji elektrycznej – szczególnie w miejscach połączeń zanieczyszczonych mieszaniną pyłu z olejami (występujące często po zakończeniu pracy wskutek nieodłączenia akumulatorów),
  • owinięcia się masy zbożowej na wałach odrzutnika lub bębna młócącego, powodujące miejscowy wzrost temperatury,
  • nadmiernego poślizgu pasów, powodującego wzrost temperatury,
  • zatarcia łożysk wskutek niedostatecznego ich smarowania,
  • jazdy kombajnem przy zaciągniętym hamulcu ręcznym,
  • wykonywania prac spawalniczych na kombajnie bez właściwego zabezpieczenia.

Zasady dzięki którym unikniesz pożaru kombajnu

O pożar kombajnu nie jest trudno, dlatego warto zadbać o regularne czyszczenie maszyny, które w czasie zintensyfikowanych prac powinno być przeprowadzane codziennie.

Ponadto należy zadbać również o porządek na polu po to, by leżące na nim kamienie nie dostały się do układu omłotowego i nie wywołały w nim pożaru.

Niestety, czasem nie wystarczy odpowiednie przygotowanie i nie ma ucieczki przed pożarem, dlatego na wyposażeniu każdego kombajnu powinny znajdować się 2 sprawne gaśnice przeciwpożarowe:

  • proszkowa (GP – 6 ABC) przeznaczona do gaszenia źródła ognia w instalacji elektrycznej i silniku,
  • pianowa, do pozostałych mechanizmów kombajnu.

Palenie papierosów w kombajnie surowo zabronione

Zdarza się, że rolnicy sami narażają kombajn na pożar, paląc w nim papierosy. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas pracy maszyny, która bardzo szybko może się zapalić.

Więcej na temat tego, jak uniknąć pożaru kombajnu przeczytasz w:

image
Wiadomości rolnicze

Pożar kombajnu w żniwa: jak go unikąć? Co zrobić, kiedy się zapali?

oprac. Justyna Czupryniak 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 00:51