Nowy kombajn Grimme Varitron 470 XL zaskakuje. Pomieści aż 11 ton ziemniakówJakub Dobrosz
StoryEditormaszyny rolnicze

Nowy kombajn Grimme Varitron 470 XL zaskakuje. Pomieści aż 11 ton ziemniaków

18.11.2025., 11:30h

Nowa generacja kombajnu Grimme Varitron 470 XL oferuje większy, 13-metrowy zbiornik pozwalający zebrać do 11 ton plonu. Jakie jeszcze udoskonalenia zwiększające wydajność i komfort pracy zaskoczą rolników? Zobaczmy.

Pierwsze wzmianki o czwartej generacji kombajnu Varitron 470 XL usłyszeliśmy już wprawdzie przed targami Agritechnica 2025, ale maszyna i tak wzbudzała duże zainteresowanie. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż poprzednie wydania czterorzędowej, samobieżnej maszyny do zbioru ziemniaków, cebuli i marchwi pracowały w wielu gospodarstwach na całym świecie od lat.

Nowy kombajn Grimme Varitron 470 XL zaskakuje

Nie jest żadną tajemnicą, że maszyna wykorzystywana jest w wyspecjalizowanych gospodarstwach, które obejmują dużą powierzchnię. Każdy, kto decyduje się na zakup, który swoją drogą wiąże się z dużym wydatkiem, liczy na znaczącą poprawę komfortu pracy. Z tego też względu w nowej generacji kombajnu Varitron 470 XL uwzględniono zmiany, o których wspominali sami producenci.

Na pierwszy rzut oka widzimy zbiornik (NonstopBunker), który teraz jest dostępny w wersji XL o pojemności 13 m³. W praktyce rolnik będzie mógł zebrać do 11 ton towaru. Zależy to rzecz jasna od produktu czy kalibru, jednak dotychczas producenci mieli do dyspozycji zbiornik mniejszy o 4 tony.

– Ze względu na zasięg wyładunku wynoszący 3,15 m i wysokość wyładunku do maks. 4,60 m można z powodzeniem wykorzystać duże pojazdy transportowe. Opatentowana koncepcja zbiornika z obiegową tylną ścianą umożliwia szybki i bardzo delikatny przeładunek plonu bez zatrzymywania maszyny. Jednocześnie dzięki precyzyjnemu przełączaniu kierunku pracy przenośnika podłogowego, możliwe jest w każdej chwili pełne wykorzystanie pojemności zbiornika podczas ponownego napełniania – przekazywali eksperci marki Grimme na tegorocznych targach Agritechnica 2025.

Kombajn pomieści aż 11 ton ziemniaków

W kombajnie wykorzystano ponadto rozwiązania, które nawiązują do sprawdzonego modelu Varitron 220 Terra Trac. O czym mowa? Rolnik, który już w trakcie zbiorów zamierza napełniać skrzynie ziemniakami czy cebulą wysokiej jakości, będzie mógł postawić na nowy zbiornik ConstantFlow.

Nowy zbiornik wyróżnia się ładownością około 5 ton. Wyposażony jest również w elewator przeładunkowy i można go wykorzystywać w kombinacji ze stołem przebierczym. Zbiór bezpośrednio do skrzyń wymaga bowiem równomiernego załadunku, a także maksymalnej ochrony plonu.

image
Nowy kombajn Grimme Varitron 470 XL zaskakuje. Pomieści aż 11 ton ziemniaków
FOTO: Jakub Dobrosz

Dokładne oczyszczanie plonu

W gospodarstwach, które prowadzą produkcję ziemniaków, cebuli czy marchwi na glebach ciężkich, dużym problemem jest dokładne oczyszczenie plonu. W tym przypadku firma Grimme zwraca szczególną uwagę na separator rolkowy MultiSep – moc napędowa separatora w czterorzędowym kombajnie Varitron 470 hydrauliczna została zwiększona o kolejne 25%. Udoskonalone zostały również możliwości regulacji, aby plantator mógł przystosować maszynę do potrzeb gospodarstwa.

W przypadku wyjątkowo lepkich gleb istnieje możliwość zastosowania dodatkowych opcji, które zwiększają niezawodność pracy, przykładowo nowych wałków do separatora rolkowego ze ściętymi krawędziami, które zdaniem producenta działają skuteczniej i zwiększają wydajność oddzielania.

Silnik w Varitron 470 XL

Niezmiennie Varitron 470 XL wyposażony jest w silnik Mercedes‐Benz (MTU) o mocy 340 kW/460 KM. Zastosowano w nim dodatkowo kabinę X11 z terminalem CCI 1200 oraz system wizyjny SmartView.

Jakub Dobrosz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. grudzień 2025 17:43