Case IH
StoryEditorŁadowarki

Ładowarki teleskopowe Case IH Farmlift w nowej odsłonie. Co się zmieni?

03.11.2023., 16:30h
Kamila DluzewiczKamila Dluzewicz
Na zbliżających się wielkimi krokami targach Agritechnica, które odbędą się w połowie listopada, rolnicy będą mieli okazję zobaczyć po raz pierwszy unowocześnione ładowarki teleskopowe Case IH Farmlift z rocznika modelowego 2024. W jakie nowe funkcje je wyposażono?

Co zmieniło się w ładowarkach Case IH z linii Farmlift?

Unowocześniona linia ładowarek Farmlift obejmuje siedem modeli. We wszystkich zamontowano przekładnię typu Powershift PowerDrive z 6 biegami do jazdy do przodu i 3 biegami wstecznymi, która wcześniej obecna była tylko w niektórych modelach. Producent zadbał też o zwiększenie bezpieczeństwa pracy i łatwości manewrowania dzięki zmodyfikowanej masce.

Jeszcze większa wydajność pracy nowych ładowarek teleskopowych Farmlift

Chociaż modele Farmlift 633 (maks. udźwig 3,3 t/maks. wysokość podnoszenia 6 m), 737 (3,7 t/7 m) i 935 (3,5 t/9 m) zachowały sprawdzonym układ hydrauliczny o przepływie 140 l/min, ładowarki Farmlift 636 (3,6 t/6 m) i 742 (4,2 t/7 m) posiadają nową, wysoko wydajną pompę o wydatku 160 l/min. Jak zapewnia producent, zmiana ta pozwoliła na skrócenie czasu podnoszenia/opuszczania o 25%, co przekłada się na krótsze cykle robocze i znacznie zwiększa dzienną wydajność pracy.

image
FOTO: Case IH

Wydajność pracy zwiększa także nowy, elektrohydrauliczny system samopoziomowania wysięgnika teleskopowego. Zastąpił on tradycyjny siłownik kompensacyjny dwoma czujnikami kąta skrętu, które przesyłają w czasie rzeczywistym informację o położeniu do modułu ECU. Następnie oprogramowanie maszyny bezzwłocznie oblicza wymagane natężenie przepływu oleju w siłowniku pochylenia, optymalizując w ten sposób dokładność samopoziomowania. Takie rozwiązanie stanowi zarówno uproszczenie konstrukcji, jak i ograniczenie strat materiału.

Case IH stawia na komfort pracy. Jeszcze łatwiejsza obsługa ładowarek Farmlift

Udoskonalona linia ładowarek teleskopowych Farmlift charakteryzuje się ułatwioną obsługą i większym komfortem pracy. Pierwszym elementem, który może pozytwynie zaskoczyć operatora, jest kolorowy, 7-calowy wyświetlacz LCD umożliwiający wprowadzenie ustawień i regulację za pomocą pokrętła wyboru. Wszystkie ładowarki są gotowe do korzystania z usług telematycznych AFS Connect i posiadają subskrypcję, co umożliwia monitorowania danych i otrzymywanie ostrzeżeń.

W tych maszynach, które wyposażono dodatkowo w kamerę wsteczną, wyświetlacz LCD umożliwia podgląd obrazu z tyłu ładowarki automatycznie po włączeniu biegu wstecznego. Dodatkowo obok wyświetlacza umieszczony został diodowy wskaźnik momentu obciążenia, który sygnalizuje zbliżanie się do maksymalnego udźwigu i blokady układu hydraulicznego.

image

7-calowy wyświetlacz LCD w unowoczesnionych ładowarkach Farmlift

FOTO: Case IH

Fotel operatora wyposażono w podłokietnik posiadający klawiaturę z przyciskami funkcyjnymi oraz nowy dżojstik ze zintegrowanymi elementami sterowania układem hydraulicznym, przekładnią napędową i kierunkiem jazdy. Wśród nich znajduje się również przycisk do aktywnego opróżniania łyżki i powrotu do pozycji wyjściowej.

Zdecydowanie jednym z ciekawszych udoskonaleń jest ulepszona funkcja utrzymywania stałego przepływu, która umożliwia precyzyjną regulację obrotów silnika lub natężenia przepływu w zaworach hydrauliki zewnętrznej za pomocą przycisku na dżojstiku przy używaniu np. obrotowej szczotki. Przycisk sterowania prędkością obrotową silnika umożliwia zapisanie prędkości obrotowej do używania określonego osprzętu, z kolei przycisk ustawienia czułości zmiany kierunku jazdy daje możliwość wyboru operatorowi pomiędzy agresywną zmianą kierunku, a płynną. Inne przycisk służą do zarządzania układem kierowniczym, przekładnią napędową i trybami pracy z widłami, łyżką lub w trybie jazdy drogowej – zapewnia producent.

Co więcej, klawiatura w podłokietniku umożliwia rolnikowi łatwe włączanie kamery wstecznej, redukcję ciśnienia w obwodzie zaworów hydrauliki zewnętrznej, aktywację tłumienia drgań ramienia teleskopowego, czy wysprzęglanie przekładni. Ładowarki Farmlift samodzielnie wykrywają zwiększone zapotrzebowanie na moc i automatycznie zwiększają obroty silnika, aby przyśpieszyć załadunek.

Ładowarki teleskopowe Farmlift do zadań specjalnych. Co dają operatorowi różne tryby pracy?

W zależności od wykonywanego zadania, ładowarki Case‘a mogą pracować w różnych trybach pracy. Ustawiając tryb transportowy, układ hydrauliczny wysięgnika jest wyłączony, natomiast włączona jest płynna zmiana kierunku jazdy i kierowanie dwoma kołami. Z kolei pracując w trybie pracy łyżką, ładowarka jest w stanie szybko zmienić kierunek jazdy, szybszy jest też ruch wysięgnika.

image
FOTO: Case IH

Operując w trybie przeładunku, priorytetem jest zapewnienie płynnej zmiany kierunku jazdy i pracy wysięgnika, a synchronizacja automatycznego wysuwania/wsuwania wysięgnika z podnoszeniem dodatkowo skraca cykl pracy.

Modele Farmlift na rok modelowy 2024 można zamawiać już teraz. Dostawy rozpoczynają się w październiku 2023 r.

 

Oprac. na podstawie inf. prasowej CASE IH

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 22:01