StoryEditorPrasy

Na co zwrócić uwagę konserwując prasę zwijającą po sezonie?

02.01.2020., 15:01h
Odpowiednio wyczyszczona i zakonserwowana prasa zwijająca powinna znacznie dłużej służyć bez żadnych awarii. Okres zimowy to dobry czas na wykonanie przeglądu prasy rolującej. Należy nie tylko porządnie wyczyścić maszynę rolniczą, ale także przejrzeć łańcuchy, łożyska czy sprzęgło rotora. O czym jeszcze należy pamiętać?  

Konserwacja prasy na zimę oznacza krótszy przegląd przed sezonem

Wskazówek jak najlepiej przeprowadzić przegląd techniczny prasy po całym sezonie udzielają m.in. specjaliście z Claas Polska. Podkreślają oni, że odpowiednio wyczyszczona i zabezpieczona prasa już po zakończeniu sezonu odwdzięczy się dłuższą pracą i znacznie krótszym jej przygotowaniem do nowego sezonu. 

– Wcześniejsze zapobieganie ewentualnym usterkom sprawia, że nasza maszyna będzie służyć nam znacznie dłużej i bezawaryjnie. W przypadku pras zwijających należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak m.in. dokładne oczyszczenie maszyny z resztek pożniwnych, kontrola łożysk i sprzęgieł – mówi Paweł Baurycza z Claas Polska. 

 

Jak prawidłowo wyczyścić prasę z resztek pożniwnych? 

Eksperci z Claas Polska przypominają, że przed rozpoczęciem czyszczenia prasy należy odłączyć wszystkie przewody elektryczne od zasilania, a następnie schować je razem z terminalem sterującym w bezpiecznym miejscu. 

Po tej czynności można przystąpić od oczyszczania maszyny z zanieczyszczeń przy użyciu sprężonego powietrza. Użycie sprężonego powietrza znacznie ogranicza konieczność używania wody do wyczyszczenia prasy. Kolejną czynnością po usunięciu luźno nagromadzonego materiału jest umycie i zabezpieczanie łożysk. Przedstawiciele Claas przypominają, żeby zarówno przed, jak i po ich umyciu, porządnie ja nasmarować

Eksperci przestrzegają także przed stosowaniem myjek ciśnieniowych o wysokim ciśnieniem czy bezpośredniego strumienia pary do czyszczenia sprzęgieł, łożysk lub elementów elektrycznych, takich jak moduły lub czujniki, gdyż może to doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych lub korozji wewnątrz części. 

Ograniczajmy również do minimum użycie detergentów oraz innych produktów, powodujących korozję, ponieważ potęgują one możliwość uszkodzenia uszczelek, części plastikowych, części elektrycznych oraz lakieru. W przypadku tego ostatniego, uszkodzenia mogą pojawić się na skutek zbyt wysokiego ciśnienia lub zbyt wysokiej temperatury. Ciśnienie stosowane do mycia powinno być niższe niż 100 bar, a temperatura niższa niż 60°C – zaleca Michał Adamczak, specjalista ds. wsparcia produktu w Claas Polska. 

Kiedy już zakończymy mycie części, należy jeszcze raz użyć sprężonego powietrza, aby usunąć wilgoć. 

W przypadku czyszczenie pokryw zewnętrznych prasy można je oczyścić wodą przy użyciu myjki ciśnieniowej, ale tutaj również nie wolno przekraczać ciśnienia 100 barów oraz nie zbliżać dyszy do czyszczonej powierzchni na mniej niż 50 cm. Natomiast w przypadku czyszczenia naklejek na maszynie, zwłaszcza tych dotyczących bezpieczeństwa lub z symbolami ostrzegawczymi, lepiej umyć je ręcznie

Jak przeprowadzić przegląd i konserwację łańcuchów, zębatek, łożysk, sprzęgła rotora i systemu wiązania?  

Po dokładnym wyczyszczeniu prasy należy przystąpić do przegląd maszyny. 

W pierwszym etapie należy wykonać następujące elementy: 

  • poluzowanie łańcuchów oraz wymontowanie ich, 
  • zanurzenie zdemontowanych łańcuchów w kąpieli olejowej, 
  • dokładna kontrola zębatek pod względem uszkodzeń, 
  • dokładna kontrola długości łańcuchów po właściwym ustawieniu napinaczy,  
  • ewentualne usunięcie wszystkich śladów rdzy oraz pomalowanie miejsc, w których został uszkodzony lakier. 

Eksperci Claas Polska zalecają także przeprowadzenie kontroli sprzęgła rotora oraz sprzęgła systemu wiązania. Podczas kontroli należy przede wszystkim usunąć kurz, gdyż jego nadmiar może przekładać się na problemy z przekazaniem napędu.

Żeby oczyścić sprzęgła rotora należy dokonać kompletnego demontażu i oczyszczenia wszystkich elementów tworzących sprzęgło. 

Po oczyszczeniu sprzęgła należy zwrócić szczególną uwagę na poprawny jego montaż i wyregulowanie napięcia sprężyn. W przypadku sprzęgła systemu wiązania sprawa jest łatwiejsza: wprowadzamy strumień powietrza do wszystkich otworów, a w razie potrzeby powinniśmy sprzęgło odtłuścić – wyjaśnia Michał Adamczak.

Również przy pomocy strumienia powietrza należy oczyścić wszystkie elementy systemu wiązania, a w szczególności blachy prowadzącej siatkę do komory prasowania. Jeśli blachy są bardziej zabrudzone, można je również czyścić wodą. 

Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu należy sprawdzić czy blacha prowadząca nie ma żadnych zadziorów, które zakłócają prawidłowy przebieg procesu wiązania oraz należy sprawdzić pozycję blachy względem pasów prasy. 

W przypadku łożysk zalecane jest sprawdzanie przynajmniej raz w roku czy nie powstał luz na poziomie piasty koła. Należy również sprawdzić układ smarowania łożysk i punktów smarownych, aby mieć pewność, że smar dociera do każdego miejsca. 

Należy również dokładnie skontrolować pasy bezkońcowe. Pojawienie się na nich strzępów jest czymś naturalnym, ponieważ są stworzone z gumy oraz tkaniny. Wystarczy regularnie przycinać strzępy. 

– Jeśli podczas kontroli pasów stwierdzimy uszkodzenie pasa na długości poniżej 500 mm możemy zastosować zestaw naprawczy oferowany przez producentów pras. Jeśli jednak to uszkodzenie jest większe należy się zastanowić czy naprawa skutecznie rozwiąże problem czy jednak uzasadniona jest wymiana pasa – mówi Michał Adamczak.  

 

To gdzie garażuje prasa zwijająca ma kolosalne znacznie

Przedstawiciele Claas Polska wskazują, że prasa zwijająca powinna być przechowywana w suchym pomieszczeniu pod dachem, aby nie narażać jej na działanie warunków atmosferycznych. 

– Miejsce przechowywania nie powinno służyć do składowania nawozów chemicznych – ostrzega Paweł Baurycza z Claas Polska.  – Prasę należy podnieść i zablokować w celu odciążenia opon. W tym przypadku ciśnienie w ogumieniu powinno być wyregulowane do poziomu zaleconego przez producenta. Jeżeli prasa nie jest podniesiona, możemy zwiększyć ciśnienie o 1 bar. Następnie nanosimy na opony lakier ochronny, aby zabezpieczyć je przed wysychaniem. Przed postojem w czasie zimy nasmarujmy wszystkie punkty smarowane na maszynie – dodaje.

 

Należy pamiętać o naostrzeniu noży w prasach wyposażonych w zespół cięcia

Przy okazji przeglądu posezonowego i konserwacji pracy warto także zadbać o ostrość noży w prasie. Można je naostrzyć w domowych warunkach lub zlecić to zadanie serwisowi, który wykorzystuje do tego celu automatyczne urządzenie do ostrzenia. W tym drugim przypadku ostrzenie odbywa się przy użyciu chłodziwa, co ogranicza problem ze zmianami struktury noży na skutek zmian temperatur. 

–  Korzyścią jaką klient osiąga jest zmniejszenie zużycia paliwa, większa żywotność noży oraz wyższa przepustowość i wydajność maszyny – zapewia Paweł Baurycza. 

 

Tak z grubsza wygląda przegląd i konserwacja prasy rolującej po sezonie. Jeśli dobrze będzie przeprowadzona, to ułatwi to pracę z prasą w nowym sezonie.

 

Paweł Mikos
na podstawie informacji z Claas Polska
Fot. Claas Polska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 15:18