StoryEditorCiągniki rolnicze

Niesamowite! Ciągnik Valtry sterowany zdalnie z domu

08.06.2020., 15:06h
Brzmi to wręcz nieprawdopodobnie, ale w Finlandii pokazano pierwszy na świecie traktor, który może być zdalnie sterowany przez operatora przebywającego nawet setki kilometrów od maszyny. Rozwiązanie bazuje na 5G, czyli piątej generacji sieci komórkowej, która jest dziesięć razy szybsza niż dotychczasowa sieć 4G.

Rewolucyjny pomysł Valtry – siedząc w domu można sterować ciągnikiem

Zaprezentowany ciągnik miał wbudowany modem 5G oraz umieszczoną na dachu kamerę, której kąt widzenia obejmuje 360 stopni. Podczas prezentacji maszyna znajdowała się w miejscowości Raisio. Z kolei „zdalny traktorzysta”, który nią kierował, przebywał w Helsinkach, czyli 170 kilometrów od tego miejsca. Korzystał z zewnętrznego fotela wyposażonego w terminal i podłokietnik oraz miał założone okulary wirtualnej rzeczywistości VR, w których widział obraz z kamery w rozdzielczości 4K.

Operator może się rozglądać obracając głowę i obserwować całe otoczenie ciągnika. Może też skręcać kołami, zmieniać przełożenia, załączać poszczególne podzespoły. Wszystko jest realizowane błyskawicznie, wszak sieć 5G wyróżnia się niezwykle małymi opóźnieniami na poziomie 1 milisekundy. Dla porównania, w sieciach czwartej generacji czas reakcji między wysłaniem danych a odebraniem sygnału zwrotnego wynosił średnio 50 milisekund – wyjaśnia Mikko Lehikoinen, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Valtra.

Zdalnie sterowane ciągniki stały się faktem...

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 04:22