StoryEditorPaszowozy

Paszowóz Alima-Bis Alimamix Evolution 14 Twin rośnie razem ze stadem

30.06.2022., 13:06h
Na targach Opolagra firma Alima-Bis pokazała dwuślimakowy, pionowy wóz paszowy Alimamix Evolution 14 Twin. Wyjątkowe w tej maszynie jest to, że choć fabrycznie ma 14 metrów sześciennych pojemności, co odpowiada ładowności około 5 ton, to na prośbę nowego właściciela przygotowana została do niej nadstawka, po zamontowaniu której kubatura zbiornika zwiększy się o 2 metry sześcienne.

Alimamix Evolution 14 Twin - paszowóz, który "rośnie" wraz ze stadem

Ten wóz paszowy powstał z myślą o hodowcy z okolic Łowicza, który utrzymuje teraz ok. 60 krów. Zwierzęta przebywają w starszej oborze z trzymetrowym stołem paszowym i ograniczoną do 2,6 metra wysokością przejazdową. Ten sprzęt – jak zapewnia Dawid Chudaś, dyrektor działu maszyn rolniczych w firmie Alima-Bis – będzie wchodził na styk, bo ma 2,57 m wysokości i 2,25 m szerokości. Codziennie będzie w nim przygotowywanych ok. 3,5 tony TMR-u. Ale w ciągu dwóch lat ma się to zmienić, bo rolnik ma w planach budowę obory na 120–130 sztuk. I gdy osiągnięte zostanie takie pogłowie, dziennie dla samych krów będzie miksowanych 6 ton paszy. Ten sprzęt poradzi sobie nawet z taką ilością po przykręceniu nadstawki.

Nadstawka składają się z czterech segmentów – przedniego, tylnego i dwóch bocznych. Są ustawiane na specjalnej podstawie. Bezpośrednio do nich mocowana jest rura przeciwysypowa, która ma przeciwdziałać wydostawaniu się paszy ze zbiornika w trakcie mieszania. Jest to ta sama rura, która w standardowej tego typu maszynie poprowadzona jest wokół górnej krawędzi zbiornika.

Dno zbiornika paszowozu zostało uformowane z płyty grubości 20 mm, natomiast ściany boczne mają tutaj 8 mm grubości i z takiej samej blachy wykonane zostały nadstawki – dodaje Dawid Chudaś. – Wewnątrz zbiornika kręcą się dwa ślimaki. Na każdym jest zamocowanych po 8 długich noży tnących. Między nimi znajdują się jeszcze dodatkowe krótkie noże. Ich zadaniem jest skrócenie czasu rozdrobnienia składników dawki.

W co wyposażony jest paszowóz Alimamix Evolution 14 Twin?

Na wyposażeniu prezentowanej maszyny znajduje się dwubiegowa przekładnia redukcyjna, która zapewnia dwie prędkości ślimaków, co z kolei da możliwość obsługi paszowozu mniejszym traktorem. Paszowóz ma elektroniczny system wagowy, platformę inspekcyjną pozwalającą na ocenę procesu mieszania oraz porusza się na szerokich oponach o rozmiarze 435/50R19,5. W ścianie zbiornika wykonane zostało wycięcie z zaślepką z myślą o montażu magnesu wychwytującego części metalowe w paszy. Sprzęt wyróżnia też to, że ma trzy przeciwnoże służące do blokowanie paszy dla jej szybszego pocięcia.

W tego typu maszynach zazwyczaj mocowane są cztery przeciwnoże. Tutaj mamy o jeden mniej. Dlaczego? Wynika to z zamocowaniu w tylnym narożniku zbiornika otworu do wysypywania paszy, który będzie wykorzystywany w starszej oborze. Ale – jak dodaje Dawid Chudaś – gdy rolnik postawi nową, wtedy pasza będzie rozdawana na dwie strony z wykorzystaniem napędzanego hydraulicznie przenośnika taśmowego o szerokości 74 cm, który znalazł się na wyposażeniu maszyny.

  • Paszowóz Alima-Bis Alimamix Evolution 14 Twin mierzy 2,57 m wysokości. Z nadstawką zwiększającą pojemność zbiornika z 14 do 16 m3 jego wysokość dochodzi do 2,85 m
Wprost do nadstawki przykręcana jest rura przeciwwyspowa, która ma ograniczać wypadanie paszy
  • Wprost do nadstawki przykręcana jest rura przeciwwyspowa, która ma ograniczać wypadanie paszy

Firma Alima-Bis podkreśla, że choć prezentowana maszyna jest pierwszą, która wyjechała z zakładu z fabryczną nadstawką, to producent ze Środy Wielkopolskiej jest w stanie wykonać tego typu elementy do wszystkich użytkowanych wozów. Warunkiem jest jednak to, że aby paszowóz otrzymał takie elementy, musi trafić do fabryki, w której wykonane zostaną dokładne pomiary.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Przemysław Staniszewski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 26/2022 na str. 37. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 15:33