W nowym zakładzie podlaski producent będzie w stanie produkować felgi z blachy o grubości do 12 mm przy średnicy do 54 cali i szerokościach do 44 caliPronar
StoryEditorWiadomości z branży

Pronar otwiera trzecią fabrykę felg i zwiększa produkcję do 2 milionów sztuk rocznie

26.12.2023., 13:00h
Firma Pronar jest jednym z trzech największych na świecie producentów felg do maszyn rolniczych i budowlanych. Dotychczas podlaski producent wytwarzał ich rocznie około 1 mln sztuk, a produkcja była prowadzona w dwóch zakładach w Narwi i Narewce. Wraz z otwarciem trzeciej fabryki zlokalizowanej w Narwi, co miało miejsce 30 listopada br., produkcja zostanie podwojona, osiągając poziom 2 milionów sztuk rocznie.

Nowa fabryka Pronaru pozwoli produkować większe i jeszcze bardziej wytrzymałe felgi

W tym zakładzie będziemy mogli produkować felgi o średnicy do 54 cali (ok. 137 cm) i szerokości do 44 cali (ok. 111 cm). Tak duże koła tarczowe do maszyn rolniczych jest w stanie produkować tylko dwóch producentów na świecie – podaje Krzysztof Szubzda, zastępca kierownika Wydziału Kół Tarczowych w firmie Pronar.

Nowy zakład zajmuje 1,7 hektara powierzchni. Umieszczono w nim dwie bliźniacze, w pełni automatyczne linie produkcyjne, w skład których wchodzą 44 maszyny technologiczne. W dużym uproszczeniu produkcja wygląda tak, że po procesie oczyszczenia arkusza blachy jest ona zwijana w kształt rury i następnie spawana. Kolejnym etapem jest profilowanie obręczy na czterech maszynach profilujących dzięki czemu powstaje obręcz o kształcie umożliwiającym montaż opony.

image

W nowym zakładzie podlaski producent będzie w stanie produkować felgi z blachy o grubości do 12 mm przy średnicy do 54 cali i szerokościach do 44 cali

FOTO: Pronar
Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 02:41