StoryEditorCiągniki

Styliści BMW opracowali wygląd nowych ciągników John Deere

15.11.2020., 18:11h
Amerykański producent ciągników i maszyn rolniczych – John Deere – przy opracowywaniu nowych ciągników serii 8R i kombajnów X9 ściśle współpracował z designerami BMW z Kalifornii. Jakie elementy ciągnika opracowali fachowcy od luksusowych aut?

Styliści BMW opracowali wygląd nowych ciągników John Deere

Nowe ciągniki rolnicze John Deere 8RX robi wrażenie na polu. Jest naprawdę potężny, a jego moc robi wrażenie na każdym. Jednak ciągnik odróżnia się od innych maszyn rolniczych także wyglądem. I nie ma się co dziwić – został opracowany wspólnie z designerami z BMW z Kalifornii.

– Nasza wizja projektowania pochodzi z południowej Kalifornii, a konkretnie ze studia BMW Designworks, które odpowiada za design doskonale znanym wszystkim luksusowych samochodów, motocykli i silników – mówi Bartosz Białas z John Deere Polska.

W Kalifornii znajduje się jedno z trzech światowych studiów projektowych należących do BMW, a dwa pozostałe są w Monachium i Szanghaju. Amerykańskie studio zajmuje się projektowaniem aut dla BMW, co stanowi około połowy ich pracy. Druga część to projekty zlecane przez inne firmy niż BMW.

 

Nowe DNA maszyn John Deere w oparciu o nowy język projektowania przemysłowego

Grupa John Deere w pewnym zakresie już wcześniej współpracowała z Designworks, jednak kilka lat temu postanowiono wybrać jednego partnera w zakresie wzornictwa przemysłowego dla wszystkich kategorii maszyn.

Pierwszymi owocami współpracy producenta maszyn rolniczych z Designworks BMW była praca przy projektowaniu ciągników 8R i kombajnów X9. Wówczas to także opracowano na nowo język projektowania przemysłowego – od formy, przez grafikę, po materiały – które będą pomocne w opracowywaniu przyszłych rozwiązań.

Jest to wspólne DNA projektowania, które łączy każdy nasz produkt, a zarazem to punkt zwrotny, ponieważ właśnie ten pojazd, ciągnik 8R, jest tym, do którego się odnosiliśmy w celu stworzenia całościowego języka projektowania – komentuje Laura Robin, dyrektor studia BMW Designworks.

– Efektem pracy, którą Designworks wykonała z nami jest nowy język projektowania, który będzie widoczny we wszystkich maszynach z działu rolnictwa i TURF (m. in. kosiarki). Rola Designworks jest naprawdę kluczowym partnerem projektowym w tworzeniu wizji tego, jak chcemy, aby te maszyny wyglądały i były w przyszłości – powiedział Josh Hoffman, kierownik firmy Deere ds. Doświadczeń użytkownika i wzornictwa przemysłowego.

Nowy design ciągników John Deere już doceniony 

Nowy design ciągników John Deere już doceniony

Ścisła współpraca John Deere’a ze studiem BMW Designworks przyniosło amerykańskiemu producentowi maszyn rolniczych już sławę.

Ciągnik John Deere 8R zdobył już dwie międzynarodowe nagrody za swój projekt, w tym prestiżowe nagrody Red Dot i iF.

– Ciągniki 8R mają uderzający wygląd zewnętrzny, który jest wyrazem ich osiągów i wydajności. Wnętrze jest dobrze przemyślane pod względem ergonomii – stwierdziło jury konkursu Red Dot Award.

 

Paweł Mikos
Na podstawie informacji z John Deere Polska
Fot. John Deere Polska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. maj 2024 09:34