StoryEditorDobry hodowca

100 krów mlecznych i średnia wydajność powyżej 13 tys. kg mleka. Jaki jest przepis na sukces rolnika spod Gostynia?

04.09.2022., 12:09h
– Na polach bardzo sucho i kukurydza już nie wyrośnie. Teraz najważniejsze jest, by rośliny nie zasychały. Pewne jest, że plon zielonej masy będzie w tym sezonie zdecydowanie mniejszy, gdyż rośliny są średnio o 1/3 niższe niż w roku ubiegłym. Łodygi są cieńsze, a i kolby nie są dobrze zaziarnione – ocenia swoje plantacje Andrzej Juskowiak.

Cały plon kukurydzy zostanie przeznaczony na kiszonkę

W mlecznym gospodarstwie Genowefy i Andrzeja Juskowiaków kukurydzę uprawia się na 80 ha gruntów. W tym sezonie hodowcy zakupili sprawdzone wcześniej u siebie odmiany (firm Maisadour, Pioneer, Euralis).

Niemniej, zmieniająca się aura sprawia, że staramy się zawsze weryfikować materiał siewny i wprowadzać odmiany bardziej odporne na susze oraz wiosenne chłody i przymrozki – stwierdził hodowca, podkreślając jednocześnie, iż w tym sezonie nie liczy już na pełne wypełnienie kolb ziarnem. – W ubiegłym roku ze 100 ton kolb wykonaliśmy CCM, w tym roku nie możemy jednak liczyć na jego wykonanie. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest przeznaczyć cały plon na kiszonkę, a zakupić suche ziarno.

Najlepsze pasze dla krów laktacyjnych

Państwo Juskowiakowie utrzymują pogłowie bydła liczące 370 sztuk, w tym 100 krów mlecznych oraz liczną grupę bydła opasowego, na którą pozwala duża baza paszowa oraz lokalowa. Oczywiście najlepszej jakości pasze przeznaczone są dla krów laktacyjnych. Kukurydza uprawiana jest tutaj również po zbiorze jednokośnych traw, z areału 10 ha.

Tak upraw...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 00:19