StoryEditorŻywienie

3 rodzaje TMR-u w jednym gospodarstwie - jakie korzyści z tego płyną?

20.05.2019., 11:05h
Bracia Arnold i Norbert Pendziałkowie są dumni z bycia rolnikami, tym bardziej, że trudnią się niełatwą i niezwykle odpowiedzialną produkcją mleka. Dzień w dzień dbają, aby na stole paszowym na czas była dostarczona pasza najwyższej jakości, co przekłada się na ilość i jakość wyprodukowanego mleka. Dawkę TMR przygotowują w łaciatym wozie paszowym, obok którego nikt nie przechodzi obojętnie, bo jak podkreślają, chcą, aby wszyscy wiedzieli, że ich pasją jest hodowla krów i produkcja mleka.

Drugie życie Ursusów

Od prawie 2 lat w gospodarstwie pracuje wóz paszowy Alimamix Evolution o pojemności 12 m3. Współpracuje on z ciągnikiem o mocy ok. 80 KM, ale jak zaznaczył Arnold Pendziałek, w zupełności wystarczyłaby moc 65 KM, gdyż maszyna posiada dwustopniową przekładnię. Jednak w tym przypadku, o tym, jaki ciągnik współpracuje z wozem zadecydowało to, że akurat mało wykorzystywany był już nie najmłodszy, bo 35-letni Ursus 912. Praca z paszowozem z jednej strony uratowała go od bezrobocia, a z drugiej rolnik nie musi przepinać innego ciągnika. To, że jeden ciągnik na stałe jest z wozem, jak określił Arnold Pendziałek, jest niemal do niego przyspawany, daje dużą wygodę i oszczędność czasu. Nie dałoby się tego osiągnąć w przypadku nowoczesnego i drogiego ciągnika, bo mało kto może sobie pozwolić, aby ten pracował tylko z paszowozem.

Tu produkowane jest mleko!

Nie mamy żadnych zarzutów co do pracy wozu paszowego, jest przede wszystkim prosty w obsłudze. Wybraliśmy wersję łaciatą, ale nie od razu, z czasem zamówiliśmy sobie z firmy A-Lima-Bis naklejki w kształcie krowich łat, aby wyróżniał się z tłumu i dobitnie mówił, że...
Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 21:27