StoryEditorżywienie krów

7 zasad żywienia cieląt według amerykańskich farmerów

15.10.2019., 14:10h
Na kilka tygodni przed wycieleniem nigdy nie uda się osiągnąć oczekiwanych wyników w przygotowaniu jałówki do laktacji. Proces ten powinien rozpocząć się już w momencie urodzenia się cieliczki, gdyż zdecydowana większość kłopotów zdrowotnych związana jest z odpowiednim zarządzaniem w odchowie.
W Stanach Zjednoczonych istnieje 10 najważniejszych zasad skutecznych programów remontu stada. Obejmują one: zarządzanie kojcem porodowym, pobranie i podanie siary, żywienie przed odsadzeniem, zarządzanie odsadzeniem, utrzymanie przed odsadzeniem, żywienie po odsadzeniu, utrzymanie po odsadzeniu, przeniesienie do kojca do krycia, zarządzanie kryciem i przeniesienie do kojca przedporodowego.

Kluczowe kwestie związane z porodem

W zarządzaniu porodem kluczowe znaczenie mają warunki utrzymania zapewniające czyste, suche i komfortowe miejsce, w którym krowy nie są narażone na żaden stres. Zdarza się, że hodowcy przenoszą krowy do kojca porodowego w ostatnich kilku dniach przed planowanym terminem porodu. To duży błąd. Sytuacja taka prowadzi bowiem do jeszcze większego ograniczenia pobrania paszy przed wycieleniem. W podawaniu i postępowaniu z siarą najważniejsze jest jej pobranie przez cielę tak szybo jak to możliwe po porodzie, przy zachowaniu odpowiedniej czystości. Do początkowego karmienia należy używać dobrej jakości siary ( 50g/L IgG).

Jak powinna wyglądać dieta cieląt przed odsadzeniem?

Słabszą siarę możemy stosować w dalszych dniach. ...
Pozostało 60% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 12:15