StoryEditorObory

Brak nowej obory ogranicza rozwój gospodarstwa. Kiedy może ruszyć budowa?

14.07.2022., 14:07h
Pod względem wielkości utrzymywanego pogłowia rodzina państwa Tomczaków doszła do przysłowiowej ściany. Na potrzeby bydła zagospodarowane jest tutaj praktycznie każde pomieszczenie. Nie oznacza to jednak, że gospodarstwo przestanie się rozwijać. Wprost przeciwnie. Gospodarze robią wszystko, co możliwe, by w przyszłości korzystać z atutów wolnostanowiskowej obory.

16 dodatkowych stanowisk dla krów

W 2007 roku do starej obory Iwona i Marek Tomczakowie dobudowali nową część mierzącą 21 m długości i 8 m szerokości. Powstało w niej 16 dodatkowych stanowisk dla krów i przylegający do nich stół paszowy.

Ze względu na szerokość działki, większego budynku nie mogliśmy wybudować – wyjaśniał pan Marek, dodając, iż w tym roku, w ramach sąsiedzkiego porozumienia nastąpi zamiana działek, co sprawi, iż wreszcie możliwe stanie się rozbudowanie i zaadaptowanie stodoły dla potrzeb bezuwięziowego systemu utrzymania zwierząt. – Dotychczas, nawet za stodołą mieliśmy tak mało miejsca, że o jakiejkolwiek jej rozbudowie nie mogliśmy myśleć. A takowa jest konieczna, jeśli planujemy zwiększyć pogłowie.

Dla potrzeb jałówek zaadaptowano stodołę, w której powstały 3 kojce. Z dwóch z nich zwierzęta mają dostęp do niewielkiego okólnika

  • Dla potrzeb jałówek zaadaptowano stodołę, w której powstały 3 kojce. Z dwóch z nich zwierzęta mają dostęp do niewielkiego okólnika

Kiedy gospodarze planują rozpoczęcie budowy nowej obory?

Od dawna jednak większa część obory jest zagospodarowana i na ściółce, luzem, utrzymywane są w niej jałówki. Kiedy ruszy inwestycja? – zapytałam gospodarzy.

Wszystko zależy od rynku – odpowied...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 21:44