StoryEditorZarządzanie stadem

Jakie są wady i zalety obory wolnostanowiskowej z głęboką ściółką według rolników z Łódzkiego?

27.12.2022., 13:12h
8 lat temu Katarzyna i Rafał Wolscy zmienili system utrzymania z uwięzi na wolnostanowiskowy rozbudowując i modernizując starą uwięziówkę oraz stodołę. Wybrali dość pracochłonny system, jakim jest głęboka ściółka, ale wygodny dla krów, jednocześnie łatwiejszy i mniej kosztowny do wprowadzenia w warunkach obiektów już istniejących w porównaniu do systemu bezściołowego.  

Latem uważaj na głęboką ściółkę

Na hali udojowej dój jest znacznie lżejszy niż w oborze uwięziowej. Ponadto swobodny ruch to wygoda dla krów, co przekłada się również na łatwiejsze wycielenia i wyraźniejsze okazywanie rui. Ponieważ mamy głęboką ściółkę, sporadycznie występują problemy z racicami oraz nogami – powiedziała Katarzyna Wolska, dodając, że głęboka ściółka ma też minusy, a mianowicie duże zużycie słomy oraz większe ryzyko wystąpienia problemów z mastitis podczas upalnych dni.

Dlatego latem trzeba bardzo dbać o higienę, której nieodzownym elementem jest częste ścielenie oraz ścisłe przestrzeganie rutyny udojowej, łącznie z zastosowaniem dippingu przed-, jak i poudojowego.

W tym gospodarstwie obornika nie brakuje

Rocznie hodowcy zużywają 1500 balotów słowy, z czego 800 muszą dokupić. Na szczęście w ich okolicy wielu rolników uprawia trawy nasienne, po których wymłócenie pozostaje bardzo dobry materiał do ścielenia.

Przy głębokiej ściółce produkujemy duże ilości obornika, dlatego mogliśmy pozwolić sobie na ograniczenie dawkowania nawozów mineralnych. Taki ruch oczywiście był wymuszony b...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2023 09:06