Nowa szczepionka dla krów na chorobę niebieskiego języka. Jaka skuteczność?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorKrowy

Nowa szczepionka dla krów na chorobę niebieskiego języka. Jaka skuteczność?

12.06.2024., 11:00h
Firma Boeghringer Ingelheim wprowadza na niemiecki rynek nową szczepionkę zwalczającą wirusa choroby niebieskiego języka. Jaka jest jej skuteczność?

Szczepionka przeciwko chorobie niebieskiego języka

Firma Boehringer Ingelheim poszerza swoją ofertę szczepionek o inaktywowaną szczepionkę dla owiec i bydła zwalczającą wirusa choroby niebieskiego języka (BTV). Firma reklamuje, że jest to pierwsza szczepionka przeciwko serotypowi 3 BTV (BTV3), która zapobiega śmiertelności i objawom klinicznym.

Ponadto ograniczyłoby to krążenie wirusa we krwi zwierząt, a tym samym zmniejszyłoby ryzyko dalszego przenoszenia choroby. Firmie Boehringer Ingelheim wraz z firmą Bioveta udało się wprowadzić szczepionkę na rynek w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy.

- Cieszymy się, że możemy wspierać rolników, lekarzy weterynarii i władze w walce z chorobą niebieskiego języka przy pomocy naszej szczepionki – powiedział dr. Gerald Behrens, globalny dyrektor ds. przeżuwaczy w firmie Boehringer Ingelheim. 

Epidemia wirusa BTV3

Firma Boehringer Ingelheim dysponuje asortymentem szczepionek przeciwko różnym „transgranicznym chorobom zwierząt” (TAD), w tym pryszczycy i grypie ptaków. W związku z niedawnymi epidemiami wirusa BTV3 władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną w Niemczech zwróciły się do przemysłu farmaceutycznego i podkreśliły potrzebę opracowania szczepionki przeciwko temu nowemu serotypowi wirusa choroby niebieskiego języka.

Szczepionka powinna być dostępna w Niemczech od początku czerwca 2024 roku. Federalne Ministerstwo Wyżywienia i Rolnictwa (BMEL) oraz Instytut Paula Ehrlicha (PEI) początkowo wyraziła zgodę na stosowanie na okres sześciu miesięcy. Podstawowe uodpornienie wymaga jednej dawki u owiec i dwóch dawek dla bydła w odstępie trzech tygodni.

Wirus choroby niebieskiego języka - jak jest przenoszony?

Wirus choroby niebieskiego języka przenoszony przez drobne owady zwane muszkami gryzącymi (Culicoides) stanowi poważne zagrożenie. Choroba ma charakter wysoce sezonowy, z niską częstością występowania zimą i wiosną oraz rosnącą latem i jesienią. Szczególny niepokój budzi nowo powstały serotyp 3, który obecnie rozprzestrzenia się w Europie. Powoduje ciężką chorobę u owiec i według doniesień powoduje tygodniową śmiertelność na poziomie około 2,5% na fermach owiec.

Bydło również jest atakowane przez tego wirusa. Oprócz objawów klinicznych ostatnia epidemia BTV3 doprowadziła do zaburzeń rozrodu i znacznych strat mleka w dotkniętych gospodarstwach mlecznych. Oprócz skutków zdrowotnych dla zwierząt wirus choroby niebieskiego języka może również powodować znaczne straty ekonomiczne dla hodowców zwierząt gospodarskich i mieć wpływ na handel międzynarodowy.

Dorota Kolasińska

Źródło: topagrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 18:54