Stosowanie preparatów odrobaczających powinno być jedną z podstaw profilaktyki weterynaryjnej bydła. U zwierząt wypasanych najlepiej jest wykonywać zabieg trzy razy w rokuBeata Dąbrowska
StoryEditorChoroby krów

Pasożyty bydła: problem, który dotyczy nie tylko krów na pastwiskach

11.05.2024., 15:30h
Występowanie pasożytów żołądkowo-jelitowych, jak nicienie, przywry i tasiemce, to prawdziwy, jednak ukryty problem. Ukryty, bo ich inwazje przebiegają zazwyczaj bez większych objawów.

Z artykułu dowiesz się:

Pasożyty żołądkowo-jelitowe to powszechny problem u bydła mlecznego

Na pierwszy rzut oka zwierzęta są zdrowe, jednak nie są w stanie w pełni wykorzystać potencjału swojej genetyki i zapewnionych im warunków bytowania.

Pasożyty żołądkowo-jelitowe wbrew powszechnie panującej opinii nie są problemem wyłącznie zwierząt pastwiskowanych – twierdzi lekarz weterynarii Martyna Frątczak z UP w Poznaniu.

We Włoszech przeprowadzono badanie, w którym odnotowano bardzo podobny stopień obciążenia pasożytami (konkretnie nicieniami), zarówno u krów z chowu konwencjonalnego (bez wypasu), jak i ekologicznego. Przynajmniej jednego pasożyta wykryto u 10,7% krów z ferm ekologicznych i 8% u krów z ferm konwencjonalnych.

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 03:12