Podłoga rusztowa pokryta gumowymi matami
StoryEditorProfilaktyka kulawizn

Podłoga betonowa i gumowana - jak wpływają na racice i występowanie kulawizn u krów?

22.01.2024., 15:00h
Co najmniej 15% krów wybrakowanych ze stad mlecznych w Stanach Zjednoczonych zostało poddanych ubojowi z powodu bezpośredniego skutku kulawizny. Jednak jest jeszcze pośredni wpływ kulawizny na produkcję i reprodukcję, który odpowiada za dodatkowe 49% uboju krów brakowanych w stadach w USA.

Coraz mniej pastwiskowania krów, coraz więcej obór z betonowymi posadzkami

Wielu ekspertów wiąże te wyniki bezpośrednio z coraz szerszym stosowaniem twardych podłóg, a odchodzeniem od utrzymania bydła na pastwiskach.

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili doświadczenia, jak krowy zachowują się na różnych powierzchniach. Okazało się, że krowy pewniej i swobodniej czują się na posadzkach wyłożonych gumą niż na samym betonie. Gumowane podłogi mają lepszą przyczepność. Na podłodze gumowanej krowy wykonywały mniej kroków na pokonanie tej samej odległości, chodziły szybciej i mniej się ślizgały.

Jak zmiana betonowej posadzki w oborze na gumową zmieniła kondycję racic w stadzie?

W jednym z badań w Kalifornii oceniano wpływ gumowej podłogi na parametry lokomocji, kulawizny kliniczne oraz tempo wzrostu i zużycia kopyt u krów wieloródek w porównaniu z posadzką betonową. Wyniki sugerują, że system podłóg gumowych zastosowany w tym badaniu był korzystny dla zdrowia racic. W przypadku krów przebywających na betonie, ryzyko wystąpienia kulawizny było większe niż u krów na podłodze gumowej. Krowy na podłodze gumowej miały zmniejszone tempo wzrostu i zużycia racic w porównaniu z krowami na betonie.

W innym niedawnym badaniu, holenderscy badacze ocenili kształt racic, ich twardość oraz wzrost i zużycie w 12 gospodarstwach mlecznych. Badali też wpływ czystości posadzki na zdrowotność racic. Najmniej chorób racic było w stadach, gdzie występowała duża częstotliwość usuwania odchodów z posadzki, a więc tam, gdzie było najmniejsze zanieczyszczenie racic odchodami.

image

Podłoga rusztowa pokryta gumowymi matami

FOTO:

Andrzej Rutkowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 13:10