Obecnie pierwiastki mogą wejść w pierwszą laktację, cierpiąc już na podkliniczną formę zapalenia wymieniaBeata Dąbrowska
StoryEditorMastitis u krów mlecznych

Rolniku! Jałówki też mogą cierpieć na mastitis

23.06.2024., 14:30h
Jednym z elementów mówiących nam o sytuacji zdrowotnej stada jest współczynnik występowania mastitis u pierwiastek. Szacuje się, że aż 40% pierwiastek w swoim pierwszym badaniu ma liczbę komórek somatycznych powyżej 100 tysięcy w 1 mililitrze mleka.

Kiedy może dojść do zapalenia wymienia u jałówki?

Jałówki stają się wrażliwe na patogeny wywołujące mastitis w momencie, gdy ich gruczoł mlekowy uaktywnia się wydzielniczo, czyli pomiędzy 6. a 8. miesiącem życia. Jednak mastitis u jałówek, które przecież nie miały jeszcze styczności z codziennym dojem, ma zupełnie inne podłoże.

Przyczyną jego występowania może być:

  • wzajemne obsysanie się zwierząt,
  • obecność w jałowniku nadmiernej liczby much,
  • zła higiena w kojcach, w których utrzymywane są jałówki,
  • kontakt między cieliczkami i krowami w okresie odchowu,
  • odpajanie cieląt mlekiem odpadowym,
  • błędy żywieniowe w postaci niedoboru witaminy E oraz selenu.

Uważaj na obsysanie się jałówek w kojcach grupowych

Infekcja wymienia może rozwinąć się z powodu obsysania przez inne osobniki w grupie. Nawyk ssania przez jałówki wiąże się bowiem z ryzykiem wnikania patogenów do gruczołu mlekowego. Ponadto, takie zachowanie młodych krów może prowadzić do mechanicznych uszkodzeń strzyków i tym samym zwiększenia ryzyka infekcji. Tak więc konsekwencją obsysania mogą być poważne problemy zdrowotne, a nawet brakowanie.

Badania potwierdziły także, że zdajanie zwierząt może powodować u krów wydłużenie okresu międzywycieleniowego oraz niską kondycję ciała (BSC). Innym czynnikiem powodującym mastitis u jałówek może być również pojenie cieliczek mlekiem odpadowym. Oczywiście należy wystrzegać się też skarmiania cieląt siarą od krów chorych na mastitis, gdyż chorobotwórcze patogeny oraz inne czynniki prozapalne mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie młodych zwierząt.

Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu mastitis u jałówek przed porodem mogą być również muchy, które przenoszą patogeny m.in. gronkowca złocistego. Stąd też ograniczenie ich liczby w otoczeniu jałówek i dorosłych krów jest ważnym elementem profilaktyki zapalenia wymienia. Bardzo często wysoka liczba komórek somatycznych w mleku pierwiastek spowodowana jest zbyt wczesnym otwarciem kanału strzykowego, na przykład na skutek zbyt późnego wieku pierwszego wycielenia. Przeprowadzono szereg badań, z których wynika, że wiele starszych krów z wysoką liczbą komórek somatycznych miało ten problem już w pierwszej laktacji, a to oznacza, że stan zapalny towarzyszył im przez cały okres produkcyjny.

image
Obecnie pierwiastki mogą wejść w pierwszą laktację, cierpiąc już na podkliniczną formę zapalenia wymienia
FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 02:58