Okazuje się, co zostało udowodnione w wielu badaniach, że nowo urodzone cielęta, oprócz mleka bardzo chętnie pobierają wodęBeata Dąbrowska
StoryEditorŻywienie cieląt

Cielęta potrzebują wody już od pierwszego dnia życia

11.02.2025., 15:00h

Cielęta, które mają dostęp do wody już od pierwszego dnia życia, w dłuższej perspektywie fizycznie lepiej się rozwijają w porównaniu z cielętami, które wodę dostają dopiero od drugiego tygodnia życia.

Cielęta piją wodę już od pierwszego dnia życia. Ile powinny jej pobierać?

Okazuje się, co zostało udowodnione w wielu badaniach, że nowo urodzone cielęta, oprócz mleka bardzo chętnie pobierają wodę. Co prawda nie są to duże jej ilości – około 0,75 l na cielę dziennie w czasie pierwszych 16 dni życia – ale fakt ten ma ogromne znaczenie.

Oprócz wody wchłanianej z mleka cielęta do rozwoju żwacza i jelit, każdego dnia potrzebują też wolnej wody pitnej już od pierwszego dnia życia.

Jak picie wody. przez cielęta wpływa na ich późniejszy rozwój?

Wpływ pobrania wody na długoterminowy rozwój cieląt jest imponujący. Udowodniono, że cielęta, które mają możliwość nieograniczonego picia wody od 1. dnia życia, w porównaniu z cielętami, którym wodę podawano dopiero od drugiego tygodnia życia, mają większe dzienne pobranie mleka i zwykle mają wyższą masę ciała i większy obwód klatki piersiowej w okresie przed odsadzeniem.

Ponadto lepiej trawią włókno oraz lepiej wykorzystują paszę po odsadzeniu (od 50. do 70. dnia życia). Naukowcy tłumaczą ten pozytywny efekt wody sprzyjaniem rozwojowi żwacza, a także kolonizacji bakteryjnej w jelicie, przy czym oba te czynniki zwiększają dostępność składników pokarmowych dla cielęcia.

Jak podawać cielętom wodę? To może zaskoczyć!

Decydujące znaczenie ma tutaj nie tylko podaż wody, ale również sposób jej pobierania. Koniecznie, swobodnie z wiadra lub miski, a nie przez smoczek, co wynika z procesu wchłaniania wody. Gdy cielę ssie matkę, mleko i zawarta w nim woda przechodzą przez żwacz bezpośrednio do trawieńca. Tam mleko ulega koagulacji, a składniki odżywcze są wchłaniane w jelicie cienkim.

Wodę, którą cielęta zasysają z otwartej powierzchni wiadra lub miski najpierw trafia do żwacza (a nie od razu do trawieńca) i tam stanowi podstawę do namnażania i zasiedlania przez mikroorganizmy żwacza. A są one przecież niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, a tym samym do przemiany cielęcia w przeżuwacza.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. marzec 2025 13:12