Inwestycja w szczepionkę jest opłacalna tylko wtedy, gdy przeciwciała w niej zawarte są odpowiednio dobrane do występujących w danym stadzie wirusów czy bakteriiBeata Dąbrowska
StoryEditorOdchów cieląt bez strat

Czy w obliczu kryzysu mleka można oszczędzać na szczepieniach cieląt?

26.09.2023., 15:00h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Regularne szczepienia zwierząt, to stały element ochrony ich zdrowia, ale… Przedłużający się kryzys rynku mleka sprawia, że coraz silniejsza jest presja na obniżanie kosztów, a hodowcy coraz częściej analizują ekonomiczne uzasadnienie stosowania w stadzie szczepionek.

Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy stosowanie szczepionek jest opłacalne?
  • Na co nie pomoże nawet najlepszy program szczepień w stadzie?
  • Przeciwko jakim chorobom zawsze warto zaszczepić cielęta?

Czy opłaca się oszczędzać na szczepieniach cieląt?

Wydaje się, że nie jest to jednak złe posunięcie, bowiem nie ma jednego standardowego planu szczepień, który zagwarantuje poprawę stanu zdrowia wszystkich zwierząt.

W praktyce stosowane są dwie grupy szczepionek: inaktywowane i żywe. Szczepionki inaktywowane zawierają części patogenu oraz dodatki wzmacniające ich działanie. Z kolei szczepionki żywe zawierają więcej antygenów szczepionkowych, dlatego odpowiedź immunologiczna organizmu jest lepsza (zwierzęta szybciej nabywają odporność, jednak częściej powodują skutki uboczne).

Kiedy stosowanie szczepionek jest opłacalne?

Przeciwciała zawarte w szczepionkach muszą być odpowiednio dobrane do patogenów obecnych w danym stadzie. Tylko wówczas ich stosowanie staje się opłacalne. Powszechne jest obecnie szczepienie krów zasuszonych przeciwko niektórym patogenom biegunkowym jak: rota- i koronawirus czy bakterie E. coli. Wytworzone w ten sp...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 05:57