Zakwaszanie mleka jest szczególnie zalecane w ciepłe i upalne dni, kiedy to istnieje ryzyko szybkiego jego zepsucia.
StoryEditorŻywienie cieląt

Po co podawać cielętom kwaśne mleko?

03.02.2024., 15:00h
Zakwaszenie mleka pełnego podawanego cielętom zabezpiecza ich przewód pokarmowy przed namnażaniem się patogennych bakterii (np. E. coli), dlatego też zakwaszone mieszanki doskonale się sprawdzają przede wszystkim w cielętnikach, gdzie występują problemy z biegunkami.

Jakie korzyści daje zakwaszanie mleka dla cieląt?

Jeżeli zakwasimy mleko pełne, jego jakość jest niezmienna przez cały dzień, a więc nadaje się do podawania do woli. Proces ten poprawia także strawność, ponieważ mleko jest już wstępnie strawione przez dodatek kwasu. Zakwaszanie mleka jest szczególnie zalecane w ciepłe i upalne dni, kiedy to istnieje ryzyko szybkiego jego zepsucia. Warto także rozważyć zakwaszenie mleka, gdy mamy problemy z utrzymaniem należytej higieny w cielętniku.

Czym zakwaszać mleko dla cieląt i od kiedy podawać je młodym zwierzętom?

Zakwaszanie mleka można uzyskać poprzez dodatek kwasów organicznych, np. kwasu mrówkowego, cytrynowego, propionowego lub przez dodatek gotowych mieszanin kwasów, których oferta na rynku jest szeroka. Cielęta mogą być odpajane zakwaszonym mlekiem pełnym już od trzeciego dnia życia. Przyzwyczajenie cieląt do spożywania zakwaszonego mleka polega na stopniowym zwiększaniu kwasowości mleka, w zależności od ilości mleka w dawce pokarmowej w okresie do 5 dnia po porodzie.

Co ważne – po każdym wykonaniu mieszanki należy sprawdzić wartość pH, aby uniknąć zbyt dużego zakwaszenia. Prawidłowe pH gotowej mieszanki powinno wynosić powyżej 5,5, najlepiej 5,9. Taka wartość ogranicza rozwój bakterii i jednocześnie jest smaczna dla cieląt. Jeżeli pH jest niższe, napój staje się zbyt kwaśny i cielęta niechętnie go piją.

image

Zakwaszanie mleka jest szczególnie zalecane w ciepłe i upalne dni, kiedy to istnieje ryzyko szybkiego jego zepsucia.

FOTO:

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 13:08