StoryEditorPorady

Co daje krzyżowanie krów rasy HF z siementalem?

07.03.2020., 12:03h
Od 4 miesięcy mleko dostarczają do SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem i są z tego powodu bardzo szczęśliwi, bo udało im się uciec przed dramatem, jaki spotkał ich w Bielmleku, niestety nie do końca Jolanta i Krzysztof Telatyccy wyszli z tej sytuacji „suchą nogą”.

Uciekli z Bielmleku do Mlekovity

Mlekovita to silna mleczarnia, pieniądze mamy na czas a cena za surowiec jest stabilna, nie to co w Bielmleku, w którym nie dostaliśmy dwóch ostatnich miesięcznych wypłat za mleko. To ogromne pieniądze dla naszego gospodarstwa. Na szczęście nie mamy dużych kredytów, większość już pospłacaliśmy. Zawsze staramy się, aby miesięczna rata spłaty kredytu była stosunkowo mała do kwoty, jaką otrzymujemy za mleko – powiedział Krzysztof Telatycki, dodając, że spłacił już kredyty zaciągnięte na ciągnik Zetor oraz oborę, została jeszcze spłata ładowarki teleskopowej.

Hf wymaga więcej opieki

Krzysztof Telatycki zdecydował się na krzyżowanie swoich krów z rasą simentalską w typie mlecznym ze względu  na zdrowotność stada i mniejsze wymagania żywieniowe tej rasy. Jak się okazało, sztuki mieszańcowe faktycznie są zdrowsze i odporniejsze niż czystorasowe hf-y z tej obory. Jednak w praktyce ujawniła się jeszcze jedna bardzo ważna zaleta krzyżówek z simentalem.

Krowy po buhajach simentalskich mają lepsze parametry mleka, odzwierciedla się to zarówno w poziomie tłuszczu, jak i białka, a to finalnie ...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 16:29