StoryEditorCielęta

Co każdy hodowca powinien wiedzieć o kolibakteriozie cieląt?

17.10.2022., 14:10h
Główną przyczyną zachorowań cieląt w pierwszych tygodniach życia, szczególnie w okresie od urodzenia do ukończenia drugiego tygodnia życia, kończących się często upadkami są biegunki, które są efektem zakażenia chorobotwórczymi szczepami bakterii Escherichia coli, rotawirusami oraz kokcydiozą. Straty wywołane przez kolibakteriozy cieląt dochodzą do 50% wszystkich padnięć w pierwszych trzech dniach życia zwierzęcia.

Jak i kiedy cielęta zarażają się kolibakteriozą?

Kolibakterioza to schorzenie, które występuje w pierwszych dniach życia, a przyczyną jego powstawania są pałeczki Escherichia coli, które nie wnikają do komórek i nie zabijają ich w sposób bezpośredni, a namnażają się w świetle przewodu pokarmowego i wytwarzają toksynę uszkadzającą enterocyty, co prowadzi do utraty płynów i elektrolitów organizmu. Cielęta zarażają się pałeczką coli od innych chorych zwierząt, które wydalają chorobotwórcze zarazki wraz z kałem i innymi wydzielinami oraz poprzez środowisko zewnętrzne, w którym zarazki długo się utrzymują np. wymię matki, ściółka, ściany pomieszczeń inwentarskich.

Przyczyną choroby może być także samozakażenie – przez własne pałeczki E. coli, normalnie bytujące w jelitach. Początkowo w stadzie zaczynają chorować cielęta najsłabsze, później – po uzjadliwieniu się zarazków – chorują również zwierzęta normalnie rozwinięte. Choroba szerzy się bowiem drogą łańcuchowo-kontaktową.

Co sprzyja zachorowaniu na kolibakateriozę?

Jednym z najważniejszych czynników, które umożliwiają nadmierny rozwój pałeczek ...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 21:50