StoryEditorRynek mleka

Czy koszty przetwórstwa zjedzą ceny skupu mleka?

28.03.2023., 16:03h
  Na europejskim rynku mleka wiele się dzieje. Wedle raportu opublikowanego przez działające przy Komisji Europejskiej Obserwatorium Rynku Mleka (ORM), w lutym 2023 r. odnotowano spadek ceny mleka w skupie na poziomie 2,66%. Zmiany te doprowadziły do tego, że mleko wyceniono na 0,548 euro za kg (2,65 zł netto za litr).

Ceny mleka pod dużą presją rosnących kosztów przetwórstwa

Z kolei wartość mleka wyrażona w ekwiwalencie odtłuszczonego mleka w proszku i masła spadła do poziomu 0,423 euro za kg (2,05 zł netto za litr). Na rynku polskim zmiany te były jednak bardziej widoczne, zwłaszcza w obszarze mleka przerzutowego, które w lutym wyceniono jedynie na 1,50 zł netto za litr. Średnia cena mleka w skupie wypłacona przez podmioty skupujące w poprzednim miesiącu nie jest jeszcze znana, ale szacunkowo można przyjąć, że osiągnie poziom ok. 2,30 zł netto za litr. Daje to podstawy do potwierdzenia hipotezy mówiącej o tym, że zarówno ceny mleka przerzutowego, jak i skupowego są pod dużą presją rosnących kosztów przetwórstwa, co stawia mniejsze spółdzielnie mleczarskie oraz jej dostawców w sytuacji, z której trudno znaleźć wyjście.

Dlatego konieczne są natychmiastowe rozwiązania osłonowe w zakresie dopłat do zakontraktowanych w wysokich cenach gazu oraz energii elektrycznej. Niemałym obciążeniem dla przetwórni są również koszty pracownicze, które wraz ze wzrostem płacy minimalnej ponownie wzrosły.

Dlaczego cena mleka w skupie mocniej spadła w Pols...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 12:55