StoryEditorDobry hodowca

Czy na mleku od mieszańców można zarobić więcej niż od HF-ów?

07.11.2022., 14:11h
SM Spomlek z Radzynia Podlaskiego to mleczarnia, która płaci nie tylko za tłuszcz i białko, ale głównie za kazeinę, bo im więcej białka kazeinowego w mleku, tym więcej z niego powstanie sera. A Spomlek specjalizuje się w produkcji serów. Dlatego Paweł Smarzych utrzymuje bydło mieszańcowe, dające mleko o bardzo wysokich parametrach, co bezpośrednio przekłada się na cenę surowca w skupie.

HF-y dają dużo mleka, ale o słabych parametrach

– Nie jestem przekonany do czystorasowych hf-ów, bo jest to bydło bardzo wrażliwe, gdzie nagminnie zdarzają się problemy zdrowotne lub z rozrodem. Oczywiście hf-y dają bardzo dużo mleka, ale co z tego, jak jest to mleko o stosunkowo słabych parametrach, wiem, bo mam jeszcze kilka takich sztuk. Niejeden rolnik doi znacznie więcej mleka od nas, ale ma niższą cenę za litr z racji słabszych parametrów. A te u nas są bardzo dobre: tłuszcz na poziomie 4,64%, białko 3,83% i kazeina 2,99% – podkreślił młody rolnik, dodając, że nie zależy mu tak bardzo na wydajności jak na poziomie suchej masy w mleku, chociaż i średnia wydajność laktacyjna liczona z oceny nie jest zła. Wszak utrzymując mieszańce rolnik doi od przeciętnej krowy od 8,5 do 9 tys. kg mleka.

Jakie rasy bydła rolnik wybiera do krzyżowania z HF-ami?

W oborze Pawła Smarzycha można spotkać krzyżówki z takimi rasami jak: norweska czerwona (nrf), simental mleczny, montbeliarde oraz szwedzka czerwona (srb). Nasienie zamawia z MCHiRZ Łowicz, a zabiegi inseminacji wykonuje osobiście już od 5 lat. W tym celu ukończył stosowny kurs inseminato...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 10:09