StoryEditorCielęta

Dobre żywienie cieląt w okresie odsadzenia zwiększa później wydajność krów

21.12.2022., 15:12h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Tempo wzrostu i stan zdrowia cieląt w pierwszych tygodniach życia mają duży wpływ nie tylko na ich przyszłą wydajność mleczną, ale również decydują o długości użytkowania krów. Potwierdzają to wyniki licznych badań.

Lepsze przyrosty cielęcia są zwiastunem wysokiej mleczności krowy

Amerykańsko-holenderskie badania wskazują, że każde zwiększenie masy ciała cieląt w okresie żywienia mlekiem lub preparatem mlekozastępczym o 1 g dziennie zwiększa wydajność mleczną w laktacji nawet o 4 kg mleka/dzień, a wpływ ten szczególnie jest widoczny w pierwszej laktacji. Badania wykazały również, że przyrost masy ciała cieląt w okresie od urodzenia do odsadzenia wyjaśnia nawet w 25% różnicę w wydajności mlecznej między krowami.

Oznacza to, że czynniki środowiskowe, takie jak: żywienie czy system utrzymania jałówek mają większy wpływ na ich wydajność niż genotyp. Z drugiej strony, cielęta chorujące w okresie odchowu mogą produkować od 200 do ponad 1000 kg mleka mniej w pierwszej laktacji w porównaniu ze zwierzętami niewymagającymi leczenia w tym okresie życia. Każda choroba cielęcia to również wydłużenie okresu jałowienia (oddalenie terminu pierwszego krycia i wycielenia), a więc wzrostu kosztów odchowu.

Jak zwiekszyć szanse cielęcia na przeżycie w pierwszych dniach życia?

O długości użytkowania krów decyduje przede wszystkim zdrowie w pierwszych...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 20:09